Dovolená v Ománe

7 hotelů
Délka letu od 8h
  • Vzdálenost 4540 km
  • Víza jsou zapotřebí
  • Let s přestupem
Více informací
Slunečno 37 °C
  • Slunečno
Více informací
Aktuální čas 16:47
  • Časové pásmo UTC+4
  • +2 hodiny (léto)
  • +3 hodiny (zima)
Více informací

Úvod

Omán, pouštní krajina, která se rozprostírá na jihovýchodním cípu Arabského poloostrova, byla kdysi námořní mocností. Dnes je nově rozvíjející se turistickou destinací, pro kterou je příznačné tropické podnebí, nádherné pláže s jemným bílým pískem a luxusními resorty. Leží na pobřeží u Arabského moře a Ománského zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty (délka hranice 410 kilometrů), na jihozápadě s Jemenem (288 kilometrů) a na západě se Saúdskou Arábií (676 kilometrů). Součástí Ománu jsou také exklávy Madhá a Musandam.
V zemi žije přibližně pět milionů obyvatel. Početně nejzastoupenějším etnikem jsou Arabové, následují přistěhovalci původem z jižní Asie - Bangladéše (Bengálci), Indie, Pákistánu (Baloučové), Srí Lanky a také Afriky.
Omán je monarchií. Současným sultánem a zároveň předsedou vlády je Haitham bin Tariq Al Said (od 10.01.2020) z rodu Saidů. Titul monarchy je dědičný.
Sultanát opředený historickými mýty je díky životnímu stylu a bezpečnosti v zemi označován za Švýcarsko Středního východu. Je místem, kde se snoubí moderní architektura s arabskou historií. Nejatraktivnější oblast sultanátu otevírá brány turistům z celého světa. Největšími dovolenkovými lákadly jsou nekončící se pláže s jemným bílým pískem, tyrkysová voda Indického oceánu, exkluzivní hotelové resorty a pohostinná atmosféra. Ománské pobřeží je domovem delfínů a velryb, které lze pozorovat během výletů na lodi. Oblast je proslavená plantážemi banánovníků, kokosovými palmami, papáje a typickou vůní kadidla, jakož iz něho vyrobených produktů.

Název Ománsky sultanát
Státní zřízení absolutistická monarchie
Vznik 12. marec 1968
Rozloha 309 550 km²
Počet obyvatel cca 5 107 000 (odhad 2020)
Jazyk arabština (úřední jazyk), balúčtina
Hlavní město Muscat
Náboženství Islam
Etnické složení Arabové, Bangladéšané, Pákistánci, Indové a jiní
Úřední měna ománsky rial (OMR)
Řídí se pravá strana
Telefonická předvolba +968

Oblečení

Letní oblečení je vhodné pro návštěvníky během celého roku. V zimních měsících doporučujeme vzít s sebou teplejší svetr nebo větrovku na chladnější noci. Omán je muslimskou zemí a proto se očekává, že návštěvníci budou na veřejnosti chodit oblečeni konzervativněji. Plážové oblečení a plavky jsou akceptovány v hotelích a na plážích. Nudismus nebo opalování se nahoře bez je zakázáno. V luxusních hotelech byste k večeři měli mít formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy delší sukně, kalhoty nebo šaty).



Místní obyvatelstvo snadno rozpoznáte podle tradičních oděvů, které nosí na znak hrdosti. Pro muže jsou to kotníkové, límecové šaty s dlouhými rukávy, které se nazývají dishdasha. Oděv je obvykle bílý, i když někdy se nosí i několik dalších barev, jako jsou hnědá, fialová a černá. Existuje mnoho doplňků, které mohou muži nosit, například muzzar (druh turbanu), assa (třtina nebo hůl používaná hlavně pro formální příležitosti) a khanjar. Khanjar je ceremoniální zakřivená dýka, která se nosí při formálních příležitostech a která se často označuje jako „důležitý symbol mužské elegance“. Ženy nosí šaty nad kalhotami (sirwal) a pokrývky hlavy (lihaf). Použité materiály jsou obvykle velmi barevné, zářivé barvy. Ománské ženy by už tradičně nosily druh dřevěné ploché boty, ale v současnosti by nejraději nosily sandály. Střih oděvů se liší v různých oblastech, stejně jako barva, výšivka a materiály. Ženy doplňují svůj oděv zlatými šperky a kosmetikou a rozhodly se pro značkové nebo tradičně vyrobené výrobky. Na veřejnosti některé ženy nosí abáju, hidžáb, nikáb či burku, které jim zakrývají celý obličej. 

Zastupitelský úřad pro Omán

Slovenská republika nemá v Ománu přímé diplomatické zastoupení. Příslušným je velvyslanectví SR v Egyptě.

Ambasáda Slovenské Republiky v Káhiře
Embassy of the Slovak Republic v Cairo
3, Adel Husein Rostom
P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki
Cairo, Egypt

Telefon: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901
Mobilní telefon: +20 1000060968 (určený primárně pro případy nouze a to po úředních hodinách a ve dnech pracovního klidu)
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/web/kahira

Vzdálenost a let

Vídeň
Schwechat (VIE)
Rakousko
5h 35min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Přestup (3h 10min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
1h 15min
Muscat
Muscat International Airport (MCT)
Oman
Celková délka letu (s přestupom)
10h

Počasí

Ománské klima je společně s topografií různorodé, s vlhkými přímořskými oblastmi a tropický teplým suchým pouštním vnitrozemím. Přestože jsou dešťové srážky zpravidla nepravidelné a nepatrné, jižně položená provincie Dafár (Salalah) zachycuje monzuny z Indického oceánu, spadající mezi červnem a zářím. Vnitrozemské letní teploty mohou stoupnout až na 54 °C. Většina turistů zemi navštěvuje během mírněji teplých měsíců, v době mezi říjnem až dubnem. Návštěvníci ze zemí okolních zemí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (zkráceně GCC) upřednostňují měsíce červenec a srpen, kdy období monzunů přichází do Dafáru.

Aktuální počasí v Ománe
28 Duben
Neděle
37°C Slunečno 24°C
29 Duben
Pondělí
37°C Slunečno 25°C
30 Duben
Úterý
38°C Slunečno 25°C
1 Květen
Středa
38°C Zataženo 25°C
2 Květen
Čtvrtek
38°C Polojasno 28°C
3 Květen
Pátek
36°C Polojasno 26°C
Východ a západ slunce
05:42
Východ slunce
18:34
Západ slunce
16:47
Místní čas
Roční přehled teploty vzduchu
22°C
Led
24°C
Úno
28°C
Bře
33°C
Dub
38°C
Kvě
40°C
Čer
41°C
Čvc
41°C
Srp
39°C
Zář
36°C
Říj
31°C
Lis
26°C
Pro
Roční přehled teploty moře
24°C
Led
22°C
Úno
25°C
Bře
27°C
Dub
31°C
Kvě
31°C
Čer
32°C
Čvc
32°C
Srp
33°C
Zář
31°C
Říj
29°C
Lis
26°C
Pro
Roční přehled srážek
11mm
Led
36mm
Úno
22mm
Bře
8mm
Dub
1mm
Kvě
0mm
Čer
0mm
Čvc
0mm
Srp
0mm
Zář
0mm
Říj
2mm
Lis
14mm
Pro

Víza a povinnosti

V souladu s vnitrostátními snahami o propagaci a zjednodušení služeb pro turisty navštěvující Omán jsou státní příslušníci 103 zemí (mezi nimi i Slovenská republika) osvobozeni od vstupních víz k pobytům do 14 dnů.
Osvobození od vstupních víz k pobytům do 14 dnů jsou cestující za uvedených podmínek: předložení zpáteční letenky, rezervace hotelu, komplexního zdravotního pojištění COVID-19 a prokázání dostatečných finančních prostředků na dobu pobytu. Prodloužení pobytu nad 14 dní při bezvízovém vstupu není možné.
Občané ČR při cestě do Ománu mohou požádat o elektronická víza prostřednictvím oficiální webové stránky evisa.rop.gov.om. Elektronický systém je v platnosti od 21. března 2018. Po zaregistrování se do systému, výběru typu víz a zadání osobních údajů je žadatel vyzván zaplatit vízum platební kartou a následně obdrží potvrzení na zadaný email.
U všech cestujících, platnost cestovního dokladu musí být minimálně šest (6) měsíců po plánovaném návratu z pobytu, v opačném případě držitele do země zpravidla nepřepraví ani letecké společnosti.

Při cestování nezletilého dítěte pouze s jedním z rodičů se doporučuje mít s sebou orazítkovaný souhlas druhého (necestujícího) rodiče v anglickém jazyce - od notáře, resp. matriky SR. Vzor souhlasu v anglickém jazyce


Celní předpisy

Dovoz a vývoz peněz je neomezený. Každá nemuslimská rodina může dovézt dva litry alkoholických nápojů. Přísně zakázán je dovoz erotických a pornografických materiálů v jakékoli podobě, drog a narkotických látek. POZOR: mezi narkotika se počítají i některé léky, jejichž použití je v Ománu zakázáno. V takovém případě se doporučuje vzít s sebou kopii lékařského předpisu.

Kde se ubytovat

Bezpečnost

Výsledky průzkumu australské organizace Vision of Humanity, sestavující seznam zemí podle světového mírového indexu, označily Omán jako 21. nejbezpečnější zemi světa.

Zdravotní péče

Občané Slovenské republiky si zdravotní ošetření hradí v plné výši z vlastních prostředků. Dohoda o poskytování bezplatné zdravotní péče mezi Ománem a SR není. Zdravotní péče v Ománu je na vysoké úrovni. Převažují státní nemocnice nad soukromými. Požaduje se platba v hotovosti. Doporučujeme se proto před cestou pojistit. Vzhledem k intenzitě slunečních paprsků se doporučuje používat opalovací krém s vysokým UV filtrem a sluneční brýle.

Očkování

VV rámci běžné turistické návštěvy Ománu není předepsáno žádné povinné očkování. Možná zdravotní rizika konzultujte se svým lékařem nebo v našich nemocnicích na odděleních cizokrajných chorob, resp. hledejte potřebné informace na stránce www.ockovanie.sk.

Pitná voda

Voda z vodovodu je užitková a vyrábí se odsolováním mořské vody. Nedoporučuje se ji konzumovat. Pitná voda je balena v plastových lahvích, je k dostání v restauracích nebo v obchodech.

Elektřina

V Ománu je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je zpravidla potřebný adaptér. Zdarma je často k dispozici na recepci hotelu (v omezeném počtu). Nabíječky pro kamery, mobily a holicí strojky můžete používat bez problémů.

Peníze a ceny

Oficiální měnou Ománu je ománský rial (1 OMR = 1000 bajsa). Peníze si můžete vyměnit ve směnárnách, bankách a některých hotelech. Platí se převážně v hotovosti, proto si s sebou nezapomeňte vzít větší hotovost v USD nebo EUR. Potvrzení o výměně si dobře uchovejte, budete jej potřebovat při zpětné výměně na letišti před odjezdem ze země. Naše banky ománskou měnu nevykupují. V lepších restauracích, hotelech a kamenných obchodech lze platit také platebními kartami.
Návštěvníci Ománu by měli být připraveni na to, že dovolená je zde finančně náročnější než například. ve Spojených arabských emirátech. Jsou zde totiž zpravidla vyšší ceny služeb, potravin a dalšího zboží.

Doprava a transfery

V zemi je dobrá silniční síť, v okolí hlavního města dálničního typu. Nejběžnějším veřejným dopravním prostředkem je „hromadný“ taxík (pro cca.10 cestujících). Jeho použití však pro většinu Evropanů nepřichází v úvahu. Doporučujeme individuální taxíky, případně pronájem auta z půjčovny. Stejně jako u nás platí iv Ománu zákaz alkoholu za volantem, přísně se kontroluje a trestá překročení povolené rychlosti, telefonování za jízdy a nepoužívání bezpečnostních pásů.
Taxi si můžete objednat prostřednictvím recepce nebo venku pouhým zamáváním. Doporučujeme ještě před nastoupením do taxíku sjednat si cenu jízdného, neboť ománské taxíky nemají taxametry. Auta taxi služby jsou v Ománu bílo-žluté barvy a všechny jsou klimatizované.

Stravování

Tradiční ománská kuchyně je velmi jednoduchá (používá se jen několik základních surovin), nicméně je výborně dochucena lokálními kořeninami. Jejím základem je rýže a maso. Nejvíce pokrmů je připravováno z jehněčího, kozího a velbloudího masa. Nejčastějšími přílohami k hlavnímu jídlu jsou chlebové placky (rukhal), datle a rýže. Díky rybolovu se často konzumují také plody moře a čerstvé ryby. Vyhledávaným místním nápojem je slaný nápoj z podmáslí laban (podmáslí se slanou chutí), jakož i různé jogurtové nápoje ochucené kardamonem a pistáciovými ořechy. Za ochutnávku stojí místní datle.
Národním jídlem je Šuva. Je to jehněčí maso kořeněné cizokrajnými kořeními, osolené, naolejované a pečené na uhlících zahrabané v zemi. Připravuje se o svátcích a jeho příprava je zároveň i společenskou událostí. Podává se s rýží. Dalšími místními pochoutkami jsou Mandilaham (pečené jehněčí koleno), Maqbus (šafranová rýže vařená spolu s okořeněným masem), Mashuai (jídlo z pečené tresky, která se podává s rýží ochucenou citronem), Chalva (sladkost z datlí, med růží), Kahva (kahwa) nebo Khava (khawa) – tradiční káva připravovaná v džezvě z čerstvě upražených kávových zrn s kardamonem.

Aktivity a atrakce

Ramadán

Co je Ramadán?

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Jeho začátek nastává vzhledem ke křesťanskému kalendáři vždy o 10 dní dříve než předchozí rok. Od muslimů se vyžaduje, aby 30 dní dodržovali půst, vždy od východu do západu slunce. Muslim by se měl během dne zdržet jídla, pití, kouření a jiných fyzických radostí. Půstem si má muslim upevnit tělesnou i psychickou stránku, pevnou vůli, disciplínu a přiblížit se tak má k bohu Alláhovi. Vyzdvihovány jsou morální hodnoty, projevy solidarity s chudými a jednání dobrých skutků.
Konec půstu je každý den ohlašován voláním z mešity při západu slunce. Města ožívají nebývalým ruchem oslav, které začínají bohatou předvečeří "SUHOOR" a hlavní večeří "IFTAR". Ramadán je nejen měsícem odpírání, ale i radostí, který vrcholí v posledních dnech půstu velkým svátkem "EID AL FITR".
INFO: Ramadán v roce 2023 začíná přibližně 22. března a končí 20. dubna.


Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK