Dubaj je druhým největším emirátem v rámci unie sedmi Spojených Arabských Emirátů a zároveň největším a nejlidnatějším městem v zemi (počet obyvatel 2 788 929 k 8. červnu 2018). Vládcem emirátu je šejk Mohamed Bin Rashid Al Maktoum, který je současně premiérem SAE. Rodina, která pochází z jednoho kmene, vládne v emirátu přibližně od roku 1830.
Díky vynikající poloze téměř na půli cesty mezi Evropou a dalekým východem, byl Dubaj vždy obchodním centrem celého Perského zálivu. V 50. letech byla objevena ropa v sousedním Abu Dhabi, které s produkcí začalo v roce 1962. Až v roce 1969 došlo k historicky prvnímu exportu této komodity z emirátu Dubaj a tím se odstartovala nebývalá hospodářská obnova a rozmach, který přetrvává až do současnosti.
Dubaj je dnes plně diverzifikovanou ekonomikou, jen 2% HDP pochází z ropného průmyslu (v roce 2007 se emirát stal čistým dovozcem ropy a zemního plynu), přičemž dominantními odvětvími jsou doprava, logistika, turismus, maloobchod, nemovitosti a stavebnictví. Dubaj je v současnosti významným finančním centrem, největším trhem s nemovitostmi na světě a zároveň největší turistickou destinací v regionu.
Oficiálním náboženstvím je Islám, který je v mnohém spjat s místní kulturou, její zvyky a tradicemi. Dubaj je přesto kosmopolitní a poměrně liberální společenství s vysokou mírou globalizace. Domácí obyvatelstvo tvoří pouze 10% celkové populace. Zbytek jsou zahraniční přistěhovalci, kteří jsou dominantní složkou pracovní síly napříč všemi odvětvími.
Letní oblečení je vhodné pro návštěvníky během celého roku. V zimních měsících doporučujeme si s sebou vzít teplejší svetr nebo větrovku na chladnější noci. SAE jsou muslimskou zemí a proto se očekává, že návštěvníci budou na veřejnosti chodit oblečení konzervativnější. Plážové oblečení a plavky jsou akceptovány v hotelech a na plážích. Nudismus nebo opalování se nahoře bez je zakázáno. V luxusních hotelech byste na večeři měli mít formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy delší sukně, kalhoty nebo šaty).
Místní obyvatelstvo snadno rozpoznáte podle tradičních oděvů, které nosí na znak hrdosti. Muži se oblékají do bílé Kandura s bílým šátkem kolem hlavy (dishdash), upevněnou dvěma černými kruhy (Agali). Ženy nosí černou Abajo se závojem tak aby si skryli postavu a vlasy (hijab). Některé ženy nosí nikáb či burku, které jim zakrývají celý obličej. Muži zastávající vysoké pozice ve vládě nosí v různých barevných provedeních, jako například v modrém, zlatem či červeném, případně mají oblečený masivní plášť (Bisht) s ozdobnými lemy.
Velvyslanectví České Republiky v Abú Dhabí
Embassy of the Czech Republic
Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty
Tel: +971 2 678 2800
Nouzová linka: +971 50 662 8920
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/abudhabi
Pracovní doba: 09:00 do 17:00
V Dubaji a Spojených Arabských Emirátech je tropická, suchá klima. Nejlepší podmínky na návštěvu Dubaje jsou v měsících září až květen. Ideální teploty vzduchu a vody jsou konkrétně v měsících březen, duben, květen, říjen a listopad. Nejvyšší teploty
jsou v měsících červenec a srpen, kdy teploty v poledne může dosahovat 42°C až 45°C.
V nejžhavějších dnech teploty mohou dosáhnout až 48°C. V tomto období je i nejvyšší vlhkost vzduchu. Srážky se vyskytují jen zřídka. Nejvíce srážek je v
měsíci leden. Díky příznivému a slunečnímu počasí patří Dubaj a celé Emiráty mezi oblíbené dovolenkové destinace během celého roku.
11
Září
Středa
|
37°C | Slunečno | 29°C | |
12
Září
Čtvrtek
|
40°C | Slunečno | 30°C | |
13
Září
Pátek
|
38°C | Slunečno | 31°C | |
14
Září
Sobota
|
36°C | Slunečno | 30°C | |
15
Září
Neděle
|
37°C | Slunečno | 30°C | |
16
Září
Pondělí
|
35°C | Slunečno | 28°C |
Dubaj a Spojené Arabské Emiráty patří mezi nejbezpečnější země světa. Z důvodu přísných trestů a efektivní policii se Emiráty těší velmi nízké kriminalitě. V roce 2017 byly Emiráty po Finsku prohlášeno za druhou nejbezpečnější zemi světa (World Economic Forum).
Občané České republiky si zdravotní ošetření hradí v plné výši z vlastních prostředků. Dohoda o poskytování bezplatné zdravotní péče mezi SAE a SR není.
Doporučujeme proto před cestou pojistit.
Vzhledem k intenzitě slunečních paprsků se doporučuje používat opalovací krém s vysokým UV filtrem a sluneční brýle.
V rámci běžné turistické návštěvy SAE není předepsáno žádné povinné očkování. Možné zdravotní rizika konzultujte s lékařem nebo v našich nemocnicích na odděleních cizokrajných chorob, resp. hledejte potřebné informace na stránce www.uvzsr.sk
Voda z vodovodu je užitná a vyrábí se odsolováním mořské vody. Nedoporučuje se ji konzumovat. Pitná voda je balená v plastových lahvích, dostat ji koupit v restauracích nebo v obchodech.
V SAE je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je zpravidla potřebný adaptér.Zadarmo je k dispozici na recepci hotelu. Nabíječky pro kamery, mobily a holící strojky můžete používat bez problémů.
V Emirátech jsou nejčastější přírodní událostí písečné bouře. Jejich výskyt nelze předem zjistit. Na druhou stranu se mohou objevit několikadenní deště doprovázené silným větrem.
hasiči | 997 |
ambulance | 998 |
policie | 999 |
konzulární pohotovost | 00971 506 628 920 |
Zastupitelský úřad ČR v Abu Dhabi | +971 2 681 7705 |
Dubaj je velmi přístupný pro turisty, vychází jim vstříc v mnoha směrech. Výjimkou nejsou ani financie.Miestnou měnou SAE je Dirham (Dhs / AED), který se dělí na 100 filsů .. Výměnu valut lze uskutečnit bez omezení v hotelích, směnárnách nebo bankách. Nejvýhodnější kurz je v bankách. Nejznámější vyměnitelnou měnou je USD, se kterou je možné provádět i přímé platby v obchodech. Doporučuje se však platit místní měnou. Vyměňují se i jiné valuty jako například EUR, kurz se však denně mění.
Akceptovány jsou mezinárodní platební a kreditní karty (American Express, MasterCard, Diner 's Club, Visa). V obchodech je možné platit i kartou Visa Electron. Při otázce, v jaké měně má být platba kartou zrealizována doporučujeme vždy zvolit možnost přepočtu na domácí měnu Dirham.
Při sjednávání slev je výhodnější platit v hotovosti av dirhamů.
Orientační kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientační kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs
Většina plážových hotelů zajišťuje shuttle bus, bezplatnou dopravu pro své klienty do centra Dubaje a zpět. Velmi dostupná av přijatelných cenových relacích je i doprava taxíky. Taxislužby v Emirátech jsou státní. Přestože je v Emirátech možné platit dolary, někteří taxikáři je jako platbu odmítají. Mějte tedy raději u sebe vždy i dirhamy, pokud nejste ochotni se s řidičem dohadovat.
Městskou hromadnou dopravu využívají především přistěhovalci z Asie. Metro bylo oficiálně uvedeno do provozu 09.09.2009. Jeho největší část, z celkové délky 52 km, funguje nad zemí av staré části Dubaje zas pod zemí. Všechny zastávky a vlaky jsou plně klimatizované. Mezi zastávkami metra a důležitými místy funguje kyvadlová autobusová doprava.
V rámci městských částí Dubai Marina, Jumeirah, Umm Sequem a Al Sofouh můžete využívat novou moderní tramvaj. Populární jsou i velké vodní taxíky, které mají zastávku v Dubai Marina, na palmovém ostrově Palm Jumeirah, v městské části Business Bay (Downtown) a na březích zátoky Dubai Creek.
V Dubaji av Abu Dhabi jsou dostupné i přepravní služby UBER a Careem. Stačí si stáhnout aplikace a mít registrovány platnou kreditní kartu.
Hotely a restaurace v Emirátech jsou pověstné špičkovou kuchyní a vynikající stravou. Snídaně a večeře jsou v hotelích servírované formou bufetu. Zejména emirát Dubaj je proslulý svou gastronomickou scénou. Najdete zde restaurace všeho druhu, zejména asijské, indické, arabské, libanonské ale i italské, francouzské, americké a moderní fusion podniky. Během muslimského postního měsíce ramadánu byste se na znak respektu a solidarity s domácími měli zdržet konzumace jídla a pití na veřejnosti.
Mezi tradiční jídla, nápoje a pokrmy, které byste v Emirátech měli vyzkoušet patří hummus (pasta z cizrny), arabský chléb, maso shawarma, které je obdobou tureckého kebabu, datle a dezerty z datlí, velbloudí mléko, výrobky z velbloudího mléka a samozřejmě silná arabská káva.
Kozumácia vepřového masa je z hlediska islámu muslimům zakázána. Přesto je vepřové maso dostupné v některých obchodech a také ho najdete i v nabídce restaurací a hotelů.
Pokud chcete zažít něco jedinečné a poznat město Dubaj či jinou oblast Emirátů z netradičních úhlů pak jste na správném místě. Palmový ostrov, uměle vytvořené souostroví Svět, dominanty Burj Khalifa a Burj Al Arab a mnohem více na Vás čeká při při návštěvě tohoto nevyzpytatelného města.
Při nakupování je v SAE k dostání vše na co si jen vzpomenete a obchody mají otevřeno i do pozdních nočních hodin. Americký slogan "Shop till you drop!" - "Nakupuj kým neodpadla '," tu má opravdu své opodstatnění. Je zde k dostání všechno zboží, které přijde na světový trh a to většinou dříve, než na slovenský trh. Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou SAE opravdovým rájem nakupování a mnoho návštěvníků z celého světa sem chodí jen za tímto účelem. Nejhlavnějšího centry nakupování v SAE jsou Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.
V klimatizovaných nákupních galeriích se pohodlně nakupuje iv horkých letních měsících a kromě nakupování jsou zde připravovány mnohé kulturní programy. Do nákupních center v SAE tak lidé vyrážejí na osobní schůzky i za zábavou. Mimořádně levné jsou Duty free shopy na letištích a nabízejí velmi širokou a rozmanitou paletu zboží.
Otevírací doba je v supermarketech v SAE zpravidla od 10.00 do 22.00. Ve čtvrtek a pátek, kdy je den pracovního klidu, zavírají velká obchodní centra až kolem půlnoci. Mimo obchodní centra, obchody mívají polední přestávku od 13 h do minimálně 16 h. Po polední pauze jsou v provozu až dlouho do noci. Během ramadánu se prodejní doba v SAE prodlužuje až do jedné hodiny ráno.
Kultura Spojených arabských emirátů je velmi podobná ostatním okolním zemím Perského zálivu. Islám silně ovlivňuje celý společenský život, ale na rozdíl od Saúdské Arábie jsou Emiráty liberálnější krajinou. I přes silné urbanizaci je kmenové zřízení značným ovládacím prvkem. Rodina tvoří i zde základní prvek společnosti. Do současnosti se v Emirátech zachovaly mnohé tradiční způsoby života. I když se jim už věnuje málo lidí, stále se živí například rybolovem a lovem perel. Není neobvyklé ani nošení tradičního oděvu. Pro místní ženy je typické, že mimo domov nosí minimálně šátek přes vlasy.
Stejně jako v jiných zemích Arabského poloostrova dominují tradiční projevy umění jako hrnčířství, tkalcovství, či zpracování kovů. Řemeslná výroba je zdrojem příjmů pro mnoho obyvatel venkova, kteří své produkty prodávají na tržištích ve městech.
K tradičním projevům umění patří i lidoví vypravěči, kteří vyprávějí příběhy. Jsou oblíbenou formou zábavy dokonce před televizí. Své místo má i poezie a to jak klasická, tak i beduínská. Tradiční hudba, jako například "Huda", je rozšířená
vedle populární hudbě. Původně byla zpívaná během dlouhých putování v karavanách. Sport je v Emirátech silně podporován ze strany vlády. Populární jsou koňské závody a závody velbloudů. Oblíbené jsou i sporty jako fotbal, tenis, rugby, či závody
plachetnic.
I přes krátké historii moderního města, v Dubaji najdete historické a kulturní budovy, které Vám představí život beduínů a lovců perel, z dob, než město zbohatlo z ropy a bylo objeveno turisty.
Dubai Museum
Dubaji muzeum je nejnavštěvovanější historickou budovou v Dubaji. Nachází se v pevnosti Al Fahidi z roku 1787 a zachycuje běžný život obyvatel před objevem ropy. Seznámíte se s tradičními domy, mešitami, tržišti, pěstováním datlových palem či pouštním i mořským životem. Populární je expozice o lovcích perel.
Sheikh Saeed 's House
Bývalé oficiální sídlo šejka Saeed, prvního vládce Dubaje a pradědečka současného vládce šejka Mohammeda bin Rashid Al Maktoum, v současnosti hostí jedinečnou kolekci mincí, historických fotografií, známek a dokumentů zachycujících historii Dubaje. Tento historický dům byl postaven roku 1896.
Heritage & Diving Village
Tradiční vesnice lovců perel se nacházejí přímo v srdci staré historické části Dubaje u řeky (Creek) a nabízí ukázku života lovců perel a námořníků. Mimo jiné zde naleznete množství obchůdků se suvenýry, od mušliček, přes konvice na arabskou kávu, až po tradiční oblečení. Heritage Village je ideálním a klidným místem, kde si můžete vybrat nejvhodnější dárky pro své blízké, při tradičním sjednávání se dostanete na velmi příjemné ceny.
Pěší zóna City Walk
City Walk je jednou z nejpřátelštějších nákupních zón pro děti, patří sem například Hub Zero - herní centrum pro virtuální hry s různými zónami pro všechny věkové skupiny a The Green Planet (Zelená planeta) - uzavřený ekosystém představující tropický prales s více než 3 000 rostlin a zvířat. Nenechte si ujít úžasnou čtvrť, která v nezapomenutelném zážitku spojuje zábavu, nakupování, občerstvení a mnoho dalšího.
Atlantis Aquaventure
V akvaparku Aquaventure v komplexu hotelu Atlantis the Palm si adrenalin zaručeně užijí děti i dospělí. Odvážlivci mohou v parku vyzkoušet vzrušující skluzavky - jedna z nich vás vymrští přímo do žraločí laguny! Ti nejmenší se mohou ochladit a zabavit na kolotoči nebo v bazénku. Až si budete chtít trochu odpočinout od všech aktivit, můžete se projít kolem klikatých kanálů nebo chytat bronz na soukromé pláži.
Delfinárium Dolphin Bay
Zašpliechajte si ve vlnách po boku jednoho z nejpřátelštějších savců v Zátoce delfínů v komplexu Atlantis the Palm. Společenský kontakt s těmito družným obyvateli moří můžeme doporučit plavcem všech věkových kategorií a schopností. Zátoka delfínů je jednou z nejdokonalejších delfináriem na světě, které se snaží vzdělávat návštěvníky o divokých zvířatech a nutnosti ochrany jejich přirozeného domova. A při odchodu se nedivte, až budou děti tvrdit, že si našli nového nejlepšího kamaráda!
Akvapark Wild Wadi
Ochlaďte se v akvaparku Wild Wadi, který nabízí více než 30 atrakcí pro celou rodinu. Projeďte se na vodní horské dráze, svezte se na skluzavce, která vzdoruje zákonem gravitace, nebo se nechte unášet líným proudem a obdivujte přitom ohromující mrakodrap Burdž al-Arab. Mladší návštěvníci si užijí ve vyhrazeném prostoru s malými skluzavkami, prolézačkami a polievajúcimi kyblík.
Tématický dětský park Kidzania
Umístěn uvnitř nákupního centra Dubai Mall, tento oceněn koncept byl navržen jako zmenšený "dospělý svět" v dětském měřítku. KidZania je populárně naučný komplex, kde najdete dlážděné ulice, budovy a fungující hospodářství. Sledujte děti, jak se hrají na dospělé a stávají se hasiči, kuchaři a lékaři, rozhlasovými moderátory, pilotů letadel společnosti Emirates nebo vědci, kteří si míchají svůj vlastní parfém.
dubajská pustí
Nenechte si ujít možnost nezapomenutelného zážitku v dubajské poušti. Můžete se převést na sandboardu, na velbloudu nebo na koni nebo jít na pouštní safari, prostě si s dětmi užít obrovské dobrodružství. Pokud si chcete svůj výlet protáhnout až do noci, můžete stanovat pod širým nebem.
kluziště
Bruslení v poušti? Ano, proč ne - jste v Dubaji! Kluziště Dubai Ice Rink v nákupním centru Dubai Mall má olympijské rozměry a je otevřené pro bruslaře všech věkových kategorií a schopností. Přítomní instruktoři vám pomohou dostat se do tempa a stát se králem ledu. Starší děti si užijí tu nejlepší discoparty na dubajském ledě, kde budou mít za skvělé hudby a blikajících světel možnost předvést dokonalého trojitého Salchow.