Dubaj | eDubai.cz

Dubaj

Dubaj je druhým největším emirátem v rámci unie sedmi Spojených arabských emirátů a zároveň největším a nejlidnatějším městem v zemi (počet obyvatel 2 788 929 k 8. červnu 2018). Vládcem emirátu je šejk Mohamed Bin Rashid Al Maktoum, který je současně premiérem SAE. Rodina, která pochází z jednoho kmene, vládne v emirátu přibližně od roku 1830.

Díky vynikající poloze téměř na půli cesty mezi Evropou a Dálným východem, byla Dubaj vždy obchodním centrem celého Perského zálivu, a proto i oblastí zájmu mnoha koloniálních mocností (více než 200 let, až do roku 1971, byla pod nadvládou britského impéria). Kromě obchodu vzkvétal i lov perel (až 20 000 mužů pracovalo na 1300 rybářských lodích), který byl až do 40. let 20. století hlavním hospodářským odvětvím. Zvrat nastal v momentě, kdy místní produkce nedokázala obstát v konkurenci s umělým chovem perlorodek v Japonsku. Emirát upadl na dvě dekády do hluboké chudoby. V 50. letech byla objevena ropa v sousedním Abu Dhabi, které s produkcí začalo v roce 1962. Teprve v roce 1969 došlo k historicky prvnímu exportu této komodity z emirátu Dubaj a tím se odstartovala nebývalá hospodářská obnova a rozmach, který přetrvává až do současnosti.

Dubaj v 30. letech 20. století ani zdaleka nepřipomínal globální metropoli jakou je dnes.

Původní dubajský šejk Rashid (otec současného šejka Mohameda a jeden ze zakladatelů unie) věděl, že ropa z Dubaje vystačí přibližně na 40 let. Bylo nutné vymyslet plán hospodářské diverzifikace na rozvoj nových odvětví tak, aby dubajský zázrak a prosperita obyvatelstva přetrvaly i v dalším tisíciletí. Šejk podporoval rozsáhlé investice do rozvoje infrastruktury (dálnice, přístav v Jebel Ali, dubajské mezinárodní letiště), školství, zdravotnictví, dostupného bydlení a de facto začal s budováním nové moderní dubajské společnosti.

Zlatá éra Dubaje se datuje od nástupu šejka Mohameda, jehož vize emirátu jako globálního, multikulturního, obchodního, finančního a turistického centra regionu daleko překonala jeho přítomnost. V roce 1999 byl otevřen proslulý sedmihvězdičkový hotel ve tvaru plachetnice Burj Al Arab, který se stal symbolem Dubaje podobně jako Eiffelova věž v Paříži, či socha Svobody v New Yorku. V Perském zálivu nebyla taková turistická destinace o jaké šejk snil, a proto byla nařízena výstavba dalších hotelů (Jumeirah Beach, Madinat Jumeirah). Problém s nedostatkem pláží (Dubaj má přírodní pobřeží dlouhé pouze 72 km) byl vyřešen v roce 2001, ve kterém byl zahájen projekt prvního ostrova ve tvaru palmy s názvem Palm Jumeirah. Zájem o dubajské nemovitosti byl tak enormní, že byla zahájena výstavba dalších umělých ostrovů (Palm Jebel Ali, Palm Deira a souostroví Svět). Stavět se začaly nové městské čtvrti jako Dubai Marina s přibližně 200 mrakodrapy a nové centrum Downtown Dubai s nejvyšší budovou světa Burj Khalifa a největším nákupním centrem The Dubai Mall. Kromě rozvoje turismu, stavebnictví a boomu na trhu s nemovitostmi Dubaj expandoval také jako jeden z největších dopravních a logistických uzlů světa.

Downtown Dubai s nejvyšší budovou světa Burj Khalifa je skutečným srdcem celého města.

Dubaj se dnes pyšní plně diverzifikovanou ekonomikou, jen 2 % HDP pochází z ropného průmyslu (v roce 2007 se emirát stal čistým dovozcem ropy a zemního plynu), přičemž dominantními odvětvími jsou doprava a logistika, turismus, maloobchod, nemovitosti a stavebnictví. Dubaj je v současnosti významným finančním centrem, největším trhem s nemovitostmi na světě a zároveň největší turistickou destinací v regionu.

Abu Dhabi Abu Dhabi Hlavní město Emirátů zaujme azurovým mořem, krásnými plážemi, bohatou kulturou a idylickou přímořskou atmosférou.
Ras Al Khaimah Ras Al Khaimah Malebný emirát leží na úpatí pohoří Hajar a je známý díky luxusním rodinným resortům a skvělým all inclusive hotelům.
Sharjah Sharjah Emirát Sharjah tvoří spolu se sousedním Dubajem jednu velkou supermetropolu. Plážové hotely, promenády a množství atrakcí.
Ajman Ajman Nejmenší emirát v SAE je velmi oblíbený pro svou polohu v blízkosti města Dubaj, a také díky luxusním hotelům, kvalitním...
Umm Al Quwain Umm Al Quwain Druhý nejmenší emirát v SAE je ideální pro všechny, kteří hledají ticho, klid, tradiční arabský život, panenskou přírodu...
 Fujairah Fujairah Jediný emirát, který leží u pobřeží širého Indického oceánu. Najdete zde zejména prvotřídní hotely a mnoho možností...
nahoru
OK
Tyto webové stránky používají soubory cookie, pro zlepšení kvality našich služeb. Více informací
Souhlasím
PAGE IS OK