Dovolená na Seychelách

18 hotelů | ubytování od 21409,75 Kč
Délka letu od 13h
  • Vzdálenost 6872 km
  • Víza nejsou nutné
  • Let s přestupem
Více informací
Polojasno 23 °C
  • Polojasno
Více informací
Aktuální čas 19:58
  • Časové pásmo UTC + 4
  • +2 hodiny (léto)
  • +3 hodiny (zima)
Více informací

Úvod

Seychely je ostrovní republika v západní části Indického oceánu, v blízkém sousedství Madagaskaru a východního pobřeží Afriky. Zaujímá rozlohu přibližně 455 km² (souš). Celkově tvoří Seychely 155 ostrovů, z toho 45 jsou vnitřní ostrovy, které jsou nejstaršími stredooceánskymi žulovými ostrovy na Zemi. Zabírají 54% celkové rozlohy Seychel, ale žije na nich 99% populace. Zbývající ostrovy jsou většinou nízko položené korálové atoly a útesy (tzv. Vnější ostrovy), které se dělí ještě do 5 skupin. Hlavním městem Seychel je Victoria na ostrově Mahé. Ostrovy jsou známé zejména jako luxusní destinace.

Kosmopolitní Seychely jsou barevnou směsí různých ras, kultur a náboženství. Během historie této země zde přicházeli lidé z Evropy, Afriky a Asie. Spolu s nimi přišly i odlišné kultury, zvyky a tradice a přispěly k způsobu života dnešních Seychel. Vlivy různorodosti kultur lze pozorovat v umění, architektuře, hudbě, tanci a tradičně se odlišuje i kuchyně.

Na africké poměry jsou Seychely ekonomicky blahobytný krajinou. Nejdůležitějším zdrojem příjmů je cestovní ruch. Ročně stráví na Seychelách přibližně 150 000 turistů. Dalším významným hospodářským odvětvím je lov a zpracování ryb. Velká část potravin se však do země dováží, naopak důležitou vývozní surovinou jsou kokosové ořechy, kokosová vlákna, skořice a vanilka.

Název
Seychelská republika
Státní zřízení
prezidentská republika
Vznik
29. červen 1976
Rozloha
455 km²
Počet obyvatel
93 920 (červenec 2017)
Jazyk
kreolština, angličtina, francouzština
Hlavní město
Victoria
Náboženství
římskokatolické (80%), anglikánské (8%)
Etnické složení
seychelští kreolové 90%, Indové 4,5%, Malgašiovia 3%, Číňané 1,5%, Britové 1%
Úřední měna
seychelská rupie (SCR)
Řídí se
levá strana
Telefonická předvolba
+248

Zastupitelský úřad pro Seychely

Česká republika nemá na Sechelách přímé diplomatické zastoupení. Příslušným je velvyslanectví ČR v Etiopii.

Velvyslanectví České Republiky v Addis Abebě 
Embassy of the Czech Republic
Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Abeba, Etiopie

Tel:
+251 11 5516 382, +251 11 5516 132
Fax: +251 11 5513 471
Nouzová linka: +251 911 222 401
Email: [email protected]
Web: www.mzv.cz/addisababa

Honorární konzulát Victoria
Villa Bohemia, Machabee, Victoria, P.O.Box 52, Seychely

Tel:
+248 4 242 254
Email: [email protected]

Počasí

Klima Seychel je poměrně vyrovnaná, bez extrémních výkyvů. Teplota zřídka klesá pod 24 ° C a stoupá nad 32 ° C. Seychelly patří k celoročním destinacím i proto, že i ty nejvzdálenější jižní ostrovy leží mimo cyklónového pásem. Chladnější klima je od listopadu do března, kdy zvyknou foukat severozápadní větry. Moře je v tomto období klidné, počasí teplé a vlhké s průměrnou rychlostí větru 15 - 22 km / hod. Nejvíce ročních srážek spadne v období měsíců prosinec - únor a od května do října bývá nejsušší období.


Aktuální počasí na Seychelách
15 červenec
Pondělí
22°C Polojasno 22°C
16 červenec
Úterý
22°C Zataženo 22°C
17 červenec
Středa
22°C Polojasno 22°C
18 červenec
Čtvrtek
22°C Polojasno 22°C
19 červenec
Pátek
22°C Polojasno 22°C
20 červenec
Sobota
22°C Zataženo 22°C
Východ a západ slunce
06:27
Východ slunce
18:19
Západ slunce
19:58
Místní čas
Roční přehled teploty vzduchu
28°C
Led
29°C
Úno
30°C
Bře
30°C
Dub
30°C
Kvě
28°C
Čer
27°C
Čvc
27°C
Srp
28°C
Zář
28°C
Říj
29°C
Lis
28°C
Pro
Roční přehled teploty moře
29°C
Led
29°C
Úno
29°C
Bře
30°C
Dub
29°C
Kvě
27°C
Čer
25°C
Čvc
25°C
Srp
27°C
Zář
28°C
Říj
29°C
Lis
29°C
Pro
Roční přehled srážek
386mm
Led
274mm
Úno
226mm
Bře
183mm
Dub
163mm
Kvě
99mm
Čer
84mm
Čvc
76mm
Srp
132mm
Zář
163mm
Říj
224mm
Lis
329mm
Pro

Vzdálenost a let

Vídeň
Schwechat (VIE)
Rakousko
5h 35min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Přestup (3h 10min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
4h 35min
Seychely
Seychelles International Airport (SEZ)
Seychely
Celková délka letu (s přestupom)
13h 20min

Víza a povinnosti

Občané ČR mohou na Seychelách pobývat bez víza až tři měsíce během období šesti měsíců ode dne prvního vstupu. Při vstupu je třeba předložit vyplněný vstupní formulář, zpáteční letenku, rezervaci ubytování a prokázat dostatečnou finanční hotovost pro krytí nákladů pobytu. Vstup do země je možný letecky přes letiště Mahé a lodní dopravou přes přístav Victoria – Mahé.

Přílet z africké destinace
V případě příletu pasažérů z africké destinace je při vstupu do země nutné předložit potvrzení o očkování proti žluté zimnici (mezinárodní očkovací průkaz). Absence očkovacího průkazu může znamenat zamítnutí vstupu do země.

Kde se ubytovat

Orientační přehled cen

Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Bezpečnost

Kriminalita je na Seychelách minimální. Obyvatelé ostrovů v podstatě nemají nedostatek, a tím pádem ani potřebu páchat trestnou činnost. Obezřetností ale nic nezkazíte. Člověk nikdy neví, a tak i zde se vyplatí dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Cennosti, peníze, doklady i zavazadla mějte stále na očích. Raději ani nenoste drahé šperky, hodinky a jiné doplňky. Večer nechoďte sami a vyhněte se tmavým uličkám. Nechoďte tam, kde není vstup povolen.

Je vhodné si před cestou na Seychely pořídit fotokopie všech dokladů, včetně platební karty nebo sjednaného pojištění. V případě ztráty vám to usnadní vyřizování náhradních dokladů.

Peníze a ceny

Na Seychelách se platí seychelskými rupie (SCR). 1 EUR je asi 14,5 rupie. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 centů a 1 a 5 rupií, bankovky v hodnotách 10, 25, 50, 100 a 500 rupií. Platit lze ale běžně eury i americkými dolary.

Změnit peníze můžete jen v bankách na ostrovech Mahe, Praslin a La Digue, ve směnárně, na letišti nebo na recepci v hotelu. Až na výjimky není výměna možná v menších městech a vesnicích. Zpětně lze změnit peníze jen s dokladem, který jste obdrželi při změně bankovek ať už z banky, ze směnárny nebo s dokladem z bankomatu a to do maximální výše 800 SCR.

Pokud se ale nechystáte využít jiné služby než ty hotelové, včetně výletů, transferů a pod., Místní měnu možná ani potřebovat nebudete.

V případě, že byste potřebovali hotovost, můžete využít bankomaty. Najdete je v hlavním městě ve větších nákupních centrech nebo i na letišti. Na mnoha prodejních místech je možná platba kartou.

Doprava a transfery

Mezistátní letiště nazývané Aéroport de la pointe Larue se nachází na ostrově Mahé nedaleko metropole Victoria. Mezi jednotlivými ostrůvky a ostrovy se nejlépe přepravíte lodí, člunem, škunerem či populárním katamaránem. Lze si je soukromě najmout, nebo využít několik pravidelných linek. Kolem turisticky atraktivních přírodních rezervací jsou často organizovány vyhlídkové plavby. Další možností je přeprava malými letadly zdejších aerolinek Air Seychelles, provozujících několik pravidelných spojů. Pro náročné klienty jsou k dispozici i transfery helikoptérou.

Na větších seychelských ostrovech existuje síť vcelku kvalitních cest, mnohdy však velmi úzkých, proto je při jízdě nutná obezřetnost. Jezdí se vlevo podle běžných pravidel provozu. Vozidlo si můžete zapůjčit především na dvou největších ostrovech Mahé a Praslin, na kterých funguje síť menších autopůjčoven. V provozu je i taxislužba, avšak ve srovnání s Evropou bývá poměrně nákladná.

Stravování

Kreolská kuchyně nabízí jemnosti a nuance typické pro francouzskou kuchyni, nabízí i exotické indické jídla a pikantní chutě Orientu. Grilované ryby nebo chobotnice podlité omáčkou z drceným chilli, zázvorem a česnekem jsou místní oblíbená jídla i různé lahodné kari připravené s kokosovým mlékem. Rovněž se s oblibou používá místní ovoce jako Papája melounová či granátové jablko. Pokrmy z darů moře (seafood) má nezastupitelné místo v místní kuchyni. Za národní plodinu se považuje rýže.

Aktivity a atrakce

Většina hotelů nabízí široké možnosti sportování (tenis, squash, fitness) s důrazem na vodní sporty (lodičky, kánoe, šlapadla, windsurfing, plachtění, šnorchlování). Ostrovy mají výborné podmínky pro potápění a rybolov, na větších z nich je oblíbená i pěší turistika. Pro fanoušky golfu je k dispozici 9-jamkové golfové hřiště na ostrově Mahé (Seychelles Golf Club) a 18-jamkové golfové hřiště v resortu Constance Lemuria na ostrově Praslin (Lemuria Golf Course).


Seychely nejsou jen o krásných plážích a přírodě. Rozhodně se zde také dá věnovat množství sportovních aktivit, obzvláště tím vodním. Mnohé z nich jsou dostupné zdarma i přímo v hotelích, ty náročnější (motorizované) bývají za příplatek.

Surfování

Je málo známý fakt, že Seychely nabízejí dokonalé surfové vlny v nedotčených podmínkách téměř po celý rok. Pro zkušené surfaře je nejlepší čas navštívit Seychely od června do srpna, kdy jihovýchodní větry přinášejí na jih Mahé silnější a stálejší příboj.

Šnorchlování a potápění

Seychely jsou tropickou destinací s bohatou a jedinečnou biodiverzitou, a to jak nad tak i pod vodou. Okolní korálové útesy jsou plné mořského života, včetně mořských želv, žraloků útesových, rejnoků, různých druhů mořských řas, korálů a mořských ježků.

Kajaky, šlapadla a SUP (Stand Up Paddle)

Pokud si nepotřebujete zvedat hladinu adrenalinu, na lagunu můžete vyrazit na kajaku, šlapadle nebo SUP. Kajaky a šlapadla jsou nenáročné na ovládání, zároveň ale stále uděláte něco i pro svou kondici. Hit posledního období - stand up paddle board, tedy jízda na desce s pádlem v ruce, je i na Seychelách velmi oblíbeným vodním sportům. Pro dokonalé podmínky doporučujeme pobyt v měsících listopad až únor.

Rybolov

Pokud je sportovní rybolov vaší vášní, tento adrenalinový sport bude pro vás na Seychelách nezapomenutelným zážitkem. Křišťálově čistý Indický oceán je domovem obrovského množství exotických ryb a mořských živočichů.
Jen Mahé, největším seychelských ostrově, najdete 65 pláží. Tou nejznámější je na severu ležící Beau Vallon Bay, na níž si přijdou na své především vyznavači vodních sportů. Nejdelší pláží na Mahé je Anse Royal Bay, surfaři zase ocení Grand Anse. Ti, kteří rádi na dovolené šnorchlují, by měli navštívit Baie Lazare nebo Anse à la Mouche. Krajinné velmi krásné a působivé jsou pláže Anse Intendance a Anse Takamaka, kde jsou však nebezpečné podmořské proudy, které často koupání znemožňují.

Nejslavnější pláž na Seychelách se však nachází na ostrově La Digue: Anse Source d'Argent se stala už mnohokrát, díky své kráse a vysokým žulovým útesům, objektem mnoha fotografů. Krásu pláží nemohou nijak narušit ani hotelové budovy, protože nemohou být vyšší než okolní palmy.

Kouzlo Seychelských ostrovů nespočívá jen v krásných plážích, nachází se zde také unikátní nedotčená příroda. Vyskytuje se zde mnoho endemitů, tzn. rostlin a živočichů, které nikde jinde na Zemi nenajdete. Ze živočišné říše jsou to vzácné suchozemské želvy obrovské, které patří mezi nejdéle žijící tvory na světě. Z rostlin je to kokosová palma odrůdy Coco de Mer, jejíž semeno je největší na světě a kokosový ořech z této palmy může dosáhnout váhu až do deseti kilogramů. Obyvatelé Seychel si svou přírodu velmi váží a ochrana přírody je zde proto na prvním místě. Téměř 50% území tvoří národní parky, chráněné krajinné oblasti a rezervace.

Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK