Dovolená na Mauríciu

47 hotelů | ubytování od 11520,01 Kč
Délka letu od 14h
  • Vzdálenost 8580 km
  • Víza nejsou nutné
  • Možnost přímého letu z Vídně
Více informací
Polojasno 22 °C
  • Polojasno
Více informací
Aktuální čas 07:22
  • Časové pásmo UTC + 4
  • +2 hodiny (léto)
  • +3 hodiny (zima)
Více informací

Úvod

Mauricius, (dlouhý tvar Mauricijská republika) je ostrovní stát ležící v souostroví Maskarény. Rozprostírá se přibližně 900 km východně od ostrova Madagaskar a jeho rozloha je 2 040 km². Na Mauriciu žije více než 1 milion obyvatel, což z něj dělá nejhustěji obydlenou zemi Afriky. Je známý hlavně díky tomu, že byl jediným známým místem výskytu dnes již zaniklého ptáka Dodo.


Mauricius je skutečný klenot, který čeká na objevení. Od první chvíle Vás zelený ostrov uprostřed Indického oceánu nadchne. Dovolená na Mauriciu osvěží Vaše tělo i duši. Není zde žádná masová turistika a znečištěná příroda. Nepotřebujete vstupní víza ani očkování. Neuvěřitelně průzračná voda Indického oceánu omývá pobřežní laguny, lemované zlatými plážemi s jemným pískem a kokosovými palmami.

Mauricius v posledních letech překonal ohromné změny, během nichž došlo k přechodu z původně chudé země závislé na výnosech cukrové třtiny, v jednu z nejúspěšnějších afrických ekonomik posledních desetiletí.

Název Mauricijská republika
Státní zřízení republika
Vznik 12. březen 1968
Rozloha cca 2040 km²
Počet obyvatel 1 262 200 (odhad 2016)
Jazyk angličtina (úřední jazyk), francouzština, kreolština
Hlavní město port Louis
Náboženství hinduismus 48%, římskokatolíci 23,6%, křesťané 8,6%, islám 16,6%, jiné 2,5%
Etnické složení Indové 68%, Číňané 3%, Kreolové 4%, Francouzi 2% a jiní
Úřední měna mauricijská rupie (MUR)
Řídí se levá strana
Telefonická předvolba +230
Upozornění
Pokud jste před příletem navštívili některou zemi s výskytem žluté zimnice a zdrželi se v ní, bude po vás požadovaný mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Zastupitelský úřad pro Mauricius

Česká republika nemá na ostrově Mauricius přímé diplomatické zastoupení. Příslušným je velvyslanectví ČR v Jihoafrické republice.

Velvyslanectví České republiky v Pretorii
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria, Jihoafrická republika

Tel: +27 12 431 2380
Fax: +27 12 430 2033
Pohotovostní mobil: +27 824 160 016 
Email: [email protected] 
Web: www.mzv.cz/pretoria 

Honorárni konzulát v Port Louis 
Consulate of the Czech Republic 
MFD Business Centre, Freeport Zone 5, Mer Rouge, Port Louis, Mauricius 

Tel.: +230 206 3988
Fax: +230 206 3990 
Email: [email protected]

Oblečení

Po celý rok se nosí lehké bavlněné oblečení. Doporučujeme pokrývku hlavy a sluneční brýle. Krátké kalhoty a trička jsou všude akceptovány, některé hotely mohou u pánů vyžadovat večer dlouhé kalhoty.

Počasí

Mauricius je vhodný na návštěvu téměř po celý rok. Ostrov leží v subtropickém pásmu, teploty zůstávají přibližně stejné od ledna do prosince.

  • listopad-duben: kolem 25-33 stupňů (voda 27)
  • květen-říjen: okolo 24 stupňů (voda 22)

Termín je vhodné přizpůsobit aktivitám, kterým se chcete na Mauriciu věnovat (vodní sporty, turistika apod.). Pro pobyt u moře doporučujeme říjen až duben.



Aktuální počasí na Mauríciu
20 Březen
Středa
26°C Polojasno 22°C
21 Březen
Čtvrtek
27°C Polojasno 22°C
22 Březen
Pátek
26°C Polojasno 22°C
23 Březen
Sobota
26°C Polojasno 22°C
24 Březen
Neděle
26°C Polojasno 22°C
25 Březen
Pondělí
25°C Polojasno 22°C
Východ a západ slunce
06:13
Východ slunce
18:21
Západ slunce
07:22
Místní čas
Roční přehled teploty vzduchu
29°C
Led
29°C
Úno
28°C
Bře
27°C
Dub
26°C
Kvě
24°C
Čer
23°C
Čvc
23°C
Srp
24°C
Zář
25°C
Říj
27°C
Lis
28°C
Pro
Roční přehled teploty moře
27°C
Led
28°C
Úno
28°C
Bře
28°C
Dub
27°C
Kvě
25°C
Čer
24°C
Čvc
23°C
Srp
23°C
Zář
24°C
Říj
25°C
Lis
26°C
Pro
Roční přehled srážek
237mm
Led
267mm
Úno
203mm
Bře
212mm
Dub
153mm
Kvě
95mm
Čer
100mm
Čvc
81mm
Srp
56mm
Zář
58mm
Říj
79mm
Lis
178mm
Pro

Vzdálenost a let

Vídeň
Schwechat (VIE)
Rakousko
5h 30min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Přestup (2h 45min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
6h 45min
Maurícius
Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport (MRU)
Maurícius
Celková délka letu (s přestupom)
15h

Víza a povinnosti

S platností od 28.5.2009, kdy byla podepsána dohoda mezi členskými státy EU a Mauriciem, mohou občané ČR pobývat na území Mauricia bez víz maximálně po dobu 3 měsíců během šestiměsíčního období, které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius.

Bezvízový styk se týká všech nevýdělečných typů pobytu za splnění následujících podmínek:
- předložení platného zpátečního cestovního lístku
- prokázání dostatku finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 USD na den)
- prokázání platné rezervace hotelu nebo zájezdu (voucher)
- rezervace hotelu může být nahražena zvacím dopisem
- cestovatel nesmí figurovat na seznamu osob, které jsou pro Mauricius nežádoucí.

Kde se ubytovat

Orientační přehled cen

Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Bezpečnost

Mauricius je bezpečná země a úroveň kriminality je velmi nízká. Turistům doporučujeme zachovávat základní pravidla bezpečnosti, přiměřeně hlídat osobní majetek.
Je nutné respektovat bezpečnostní pravidla na plážích, výstražné tabule o vysokých vlnách a zákazech koupání v moři na vyznačených místech.

Návštěvníci země starší 16 let mohou bezcelně dovézt 250 g tabákových výrobků, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému. Dovoz střelných zbraní je zakázán. Dovoz zvířat a rostlin je možný jen na povolení ministerstva zemědělství. Při dovozu domácích zvířat je uplatňována 6měsíční karanténa.

Peníze a ceny

Měnovou jednotkou na Mauriciu je mauricijská rupie (MUR). 1 € je asi 46,5 rupie. Běžně není možné platit eury ani americkými dolary.

Změnit peníze můžete ihned na letišti nebo v hotelích, případně můžete vybrat rupie přímo z bankomatů umístěných v příletové hale. Banky a bankomaty se nacházejí ve všech větších městech a platby kartou jsou akceptovány u všech větších prodejců a restauracích.

Doprava a transfery

Jako bývalá britská kolonie se i Mauritius řadí mezi země, ve kterých se jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost je 50km / hv obci a 80km / h mimo obec. Provoz je během 8.-10. hodiny a 17.-18. hodiny velmi hustá, protože se většina obyvatel vrací z práce zpět do svých domovů. Pozor si určitě dejte na kruhových objezdech, na které narazíte na každém kroku.


Po ostrově se dá pohybovat několika způsoby. Klientům doporučujeme používat taxi, jejichž řidiči jsou zároveň dobrými průvodci, cenu si však určitě dohodněte předem, neboť ve vozidlech většinou nejsou taxametry. Pokud uvažujete o pronájmu automobilu, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz a být starší 23 let.
Na Mauriciu funguje také bezpečná a finančně poměrně nenáročná městská doprava, která spojuje všechna významná místa a města na ostrově. Silniční infrastruktura je rozvinutá. Mauricius nemá železniční dopravu.

Stravování

Místní kuchyně je velmi pestrá, ovlivněna několika kulturami, zejména tou indickou, protože je většina obyvatelstva indického původu. Očekávejte tedy velmi kořeněné a ostré pokrmy s chilli a častou přílohou je rýže.

Hotelová kuchyně je přizpůsobena nárokům a přáním hosty a nabízí pokrmy inspirované evropskou kuchyní a místní speciality. Milovníci mořských plodů a ryb si určitě přijdou na své. Nadchne vás i bohatá nabídka čerstvého tropického ovoce a džusů.

Radostný úsměv na tváři domácím určitě vykouzlíte, když ochutnáte některý z jejich tradičních pokrmů, ke kterým patří rougaille (středomořské jídlo s rajčaty), sounouk (solená suchá ryba), guláš z chobotnice, dušená ryba. K oblíbeným nápojem patří alooda (svařený sirup z agaru, mléka a s příchutí jako vanilka nebo mandle), tradiční občerstvení je Dholl puri (národní jídlo - pšeničné lívance plněné žlutým hráškem s curry a rajčatovou omáčkou), gateaux piment (chili sousta) a jiné.

Aktivity a atrakce

Exotický ostrov Mauritius je ideálním místem pro vyznavače klidné romantické dovolené, ale nabízí mnohem více než jen krásné pláže s bílým pískem, průzračné tyrkysové moře či nádhernou přírodu.

Hlavním tahákem na Mauriciu jsou jeho pláže. Velká část ostrova je obehnána korálovým útesem, který chrání ostrov od větších vln oceánu a vytváří lagunu s průzračně modrou, klidnou vodou. Pláže ostrova se ale v jednotlivých částech liší jak barvou písku, tak velikostí laguny. Nebývají přeplněné, veřejné pláže ale doporučujeme navštívit spíše v týdnu.

Jedny z nejkrásnějších pláží na Mauriciu jsou například pláže Grand Baie, která je zároveň jednou z nejnavštěvovanějších a nabízí řadu možnostní pro vodní sporty a kulturní aktivity, nebo Flic en Flac, nejdelší pláž ostrova, kde najdete typický obrázek bílých písečných pláží a průzračného moře. Za návštěvu stojí také oblast Grand Bay, kde je pláží hned několik. Nejznámější je La Cuvette, která potěší snad každého milovníka písečných radovánek.

Mauricius nabízí nespočet míst vhodných pro šnorchlování, protože je téměř celý ostrov obklopený korálovou bariérou, která ho chrání před vlnami a žraloky. Pokud jste se zamilovali do objevování světa pod hladinou moře, z Mauricia se vám po prvním ponoru nebude chtít odletět. Vzhledem k příznivým vlivem západních proudů od Austrálie se v oblasti kolem ostrova obzvlášť daří růstu korálů. I proto oblast patří mezi nejzachovalejší a tím i nejkrásnější vůbec na světě.

Po ostrově je mnoho potápěčských center, které samozřejmě nabízejí kompletní vybavení, jakož i kvalitní zaškolení pod vedením kvalifikovaných instruktorů. Na výběr máte mnohé varianty jako jsou večerní či tematické potápění, pro ty odvážnější dokonce i potápění se žraloky. Doporučujeme vyrazit například do oblastí Blue Bay, Le Morne, Flic en Flac nebo Whale. Podívat se můžete také k sousednímu ostrovu Rodrigues nebo Pointe Aux Corners. Pokud se potápět bojíte, můžete využít prosklenou ponorku nebo se jen tak projít po dně oceánu s helmou naplněnou kyslíkem.

Mauricius není jen o krásných plážích. Rozhodně se zde také dá věnovat množství sportovních aktivit, obzvláště tím vodním. Mnohé z nich jsou dostupné zdarma i přímo v hotelích, ty náročnější (motorové) bývají za příplatek.

Kitesurfing
Časté větrné počasí a laguny vytvořené korálovým útesům vytvářejí skvělé podmínky pro tento populární akční vodní sport. Nejen proto je Mauricius přezdívaný Mekkou kitesurfingu. Na ostrově je možné kitesurf na mnoha místech, nejpopulárnější je ale oblast na jihozápadě ostrova - Le Morne. Nejlepší období pro kitesurfing je místní zima (květen-říjen), kdy jsou povětrnostní podmínky pro tento sport nejlépe. Pokud jste začátečníkům, na ostrově je několik kitesurfových škol, které Vás rádi do tohoto sportu zasvětí. Některé hotely mají dokonce vlastní kitesurfové školy, které je možné využít za poplatek. A když se na tento sport osobně necítíte, určitě se zajděte na kitesurferistov v Le Morne alespoň podívat. Vidět je v akci opravdu stojí za to.

Windsurfing
Začátečník nebo pokročilý, windsurfing může na Mauriciu vyzkoušet každý. Laguny jsou také ideálním místem i pro tento sport. Ve většině hotelů je dokonce možné si windsurf zapůjčit zdarma a pokud je to vaše první setkání s tímto sportem, instruktoři Vám ochotně poradí, jak na to.

Kajaky a šlapadla
Pokud si nepotřebujete zvedat hladinu adrenalinu, na procházku lagunou můžete vyrazit na kajaku nebo na vodním kole. Oba prostředky jsou nenáročné na ovládání a zároveň stále děláte něco pro svou kondici.

Stand Up Paddle Board (SUP)
Hit posledního období - stand up paddle board, tedy jízda na desce s pádlem v ruce, je na Mauriciu velmi oblíbeným vodním sportům. Hlavním předpokladem jsou pro něj klidné vody lagun ostrova, které jsou tak vhodné i pro začátečníky.

Rybolov
Pokud je sportovní rybolov vaší vášní, tento adrenalinový sport bude pro vás na Mauriciu nezapomenutelným zážitkem. Indický oceán je zde bohatý na mnoho druhů žraloků, marlinů, tuňáků či barakud. Rybolov na Mauriciu určitě stojí za to a zaručuje to mimo jiné i výrazná hloubka Indického oceánu v relativní blízkosti jihozápadní části ostrova as tím související mořské proudění, které s sebou přináší velké množství ryb od nejmenších až po ty největší. Vyskytuje se zde například modrý marlin, který může dosahovat váhy až 600 kilogramů, zda ještě vzácnější černý marlin. Každoročně se zde také konají mezinárodní mistrovství v rybolovu - tzv. Blue Marlin World Cup.

Plavby katamaránem
V blízkosti ostrova Mauricius se nachází mnoho menších ostrovů a ostrůvků, které stojí za návštěvu. Objevíte na nich totiž opravdový tropický ráj. A plavby lodí jsou jedinou možností, jak tento okolní ráj objevovat.
Jedinečný zážitek z plavby po moři si dopřejte právě na katamaránu. Nejpopulárnější celodenní výlety jsou na severní ostrovy Flat a Gabriel. Na západním pobřeží zase můžete z katamaránu pozorovat delfíny. A na východě navštivte oblíbený ostrov Ile aux Cerfs. Možné jsou i večerní romantické plavby s pohledem na zapadající slunce. Výjimkou nebývají ani svatby na tomto typu lodi.
Rum je nejznámějším alkoholickým nápojem ostrova Mauricius. Vychází z dlouhodobé tradice pěstování cukrové třtiny, která byla na ostrov dovezena Holanďany z indonéské Jávy. Ochutnejte kýlnatá rum přímo v jedné z jeho výroben.

Na ostrově se nachází několik lihovarů, které vyrábějí buď rum tradičně (jeho základem je melasa - vedlejší produkt vznikající při výrobě cukru) nebo rum zemědělský (vyrábí se fermentací zápary cukrové třtiny). Na Mauritiu se nacházejí jen tři destilérie, které mají povolení k výrobě zemědělského rumu: Rhumerie de Chamarel (nejznámější destilérie zemědělského rumu na ostrově s dlouholetou historií se nachází v jihozápadní, velmi úrodné části ostrova a je obklopena plantážemi cukrové třtiny), Rhumerie de Mascareignes a St. Aubin.

Ceny rumů se liší podle množství a typu výroby. Prostý lokální rum koupíte v supermarketu již od 300 rupií. Kvalitnější produkty najdete za 600 rupií a víc. Nákup rumů v lihovaru Rhumerie de Chamarel Vás vyjde například u balení dvou lahví na 1 000 rupií, a to ve velmi pěkném dárkovém balení.

Na Mauriciu lze zakoupit celá řada suvenýrů a dalšího zboží. Hodně se prodávají modely historických lodí, nejrůznější ozdoby na oblečení, boty a doplňky, šperky a bižuterie nebo proutěné a hrnčířské výrobky. Určitě si tu vyberete z celé řady obchodů s oblečením.

Pokud sbíráte známky, vaše srdce zaplesá. Mauricius se pyšní krásně barevnými originálními známkami. Vždyť slavný Modrý Mauricius pochází právě odsud. Porozhlédněte se také po typických mauricijských produktech jako je vanilkový čaj, koření, rum nebo barevné šátky. Nenechte si ujít návštěvu tržiště a ochutnejte čerstvé ovoce a zeleninu.
Obecně se Mauricius považuje za klidnější destinaci. Většina turistů preferuje trávení večerů v hotelovém komplexu (některé mají vlastní večerní kluby). Přesto je ale na ostrově pár míst, kde to po západu slunce opravdu žije. Samotní obyvatelé ostrova však za noční zábavou vyrážejí výhradně v pátek av sobotu, případně v období svátků. Na rozdíl od nás zde noční život začíná až kolem půlnoci.

Pokud toužíte po večerní zábavě mimo hotelový resort, severní středisko Grand Baie je pro Vás tou správnou částí ostrova, ve kterém najdete několik barů plných obzvláště o víkendu, kdy se do nočních ulic vydávají i temperamentní lokálci. O něco klidnější ve srovnání s Grand Baie je městečko Flic-en-Flac, které schovává také pár barů. Opět živých zejména přes víkend.

Samotný Mauricius je destinace velmi bezpečná ale základní obezřetnost je vždy na místě. Místní lidé jsou však velmi milí a přívětiví. Na ostrově ale není běžné, aby se žena po setmění pohybovala po ulicích nebo plážích sama.

Pro milovníky přírody a zvířat nabízí Mauricius také pestré vyžití. Bohatou faunu najdete jak v oceánu, tak v různých parcích ve vnitrozemí, nebo na okolních menších ostrovech. Ráno proto můžete začít pozorováním delfínů nebo velryb v oceánu a odpoledne strávit procházkou se lvem nebo stoletou želvou.

Zábavní park Casela s africkým safari

Casela se rozprostírá na 14 hektarů, které jsou plné přírody a možných aktivit na západě Mauricia. Je zde možné strávit klidně i celý den. Park je rozdělen do tří odlišných částí - část pro nejmenší, další s možností vyhlídkové jízdy na zipline a canyoningu a safari část, ve které potkáte různé africká zvířata. Nejznámější atrakcí parku je tzv. Walk with lions, čili procházka s lvím králem džungle.

Botanická zahrada Pamplemousses
Botanická zahrada známá rozsáhlými sbírkami palem, leknínů a dalších exotických rostlin, má rozlohu 37 hektarů a je místem odpočinku a relaxace jak pro turisty, tak i místních obyvatel. Najdete zde palmové aleje, záhony s místní flórou, ale také rostliny dovezené ze všech koutů světa. Unikátem je palma Talipot, které během svého života vykvete pouze jednou a potom zahyne, nebo obří lekníny Viktorie amazonské.


Chráněný ostrov Ile aux Aigrettes
Nádherný korálový ostrov leží jen několik minut plavby od Mahebourg a vezme Vás na cestu časem do dob, kdy byla příroda na ostrovech ještě nedotčená člověkem. Můžete zde pozorovat želvy obrovské, růžové holubi a další endemickou faunu a flóru. Oblast je chráněna organizací Mauritian Wildlife Foundation.

Přírodní park La Vanille

Pokud se nacházíte v jižní části ostrova, za zastávku stojí přírodní park La Vanille. Žijí zde želvy obrovské, které si můžete obhlédnout zcela zblízka nebo i krokodýly. Park je zpestřením dne a jeho prohlídka vám zabere 2-3 hodiny.

Spisovatel Mark Twain na konci 19. století navštívil vulkanický ostrov v Indickém oceánu a napsal: "Budete přesvědčeni o tom, že Bůh stvořil nejprve Mauricius. A nebesa vytvořil až později, podle jeho vzoru. "Pokud vaše představa ráje zahrnuje exotické zahrady se záplavou květů, tyrkysové moře a silně alkoholické koktejly při dechberoucích západech slunce, dáte mu nepochybně za pravdu. Více v sekci svatby .

Mauricius je nekonečnou spletí různých kultur, které se promítají do tradic, jazyků, jídla nebo architektury. Udělejte si zastávku v tradičních náboženských chrámech, nebo zkuste lokální původní tanec sega. Lidé jsou velmi příjemní, veselí, pohostinní a nápomocní. Nebojte se s nimi dát do řeči :)

Tanec
Neodmyslitelnou součástí ostrova Mauricius je tradiční tanec s názvem Sega, který se vyvinul z rituální hudby Madagaskaru a Afriky a je hudebním vyjádřením mauricijského stylu života, plného radosti a štěstí. Sega vypráví o radostech i smutcích místních rolníků a rybářů. Je nostalgickým dědictvím otroků i vesničanů a její tóny se dnes staly nedílnou součástí mauricijské zábavy a každodenního mauricijského života.

Kuchyně
Ostrovní kuchyně je stejně kosmopolitní jako obyvatelé az její široké nabídky si jistě vybere každý gurmán a milovník dobrého jídla. Během jednoho dne zde ochutnáte vybrané lahůdky francouzského, indického, čínského, afrického i kreolského původu. Určitě zkuste mořské plody - chobotnice, sladkovodní langusty nebo mečouna. Lahodné je samozřejmě i tropické ovoce. Samozřejmostí exotické destinace jsou čerstvé džusy, kokosové mléko přímo z ořechu, nebo džus ze sladkých plodů tamarind.

Nejznámějším místním nápojem je ale bezpochyby rum. Setkáte se s ním i mimo lihovarů a speciálních obchodů - v restauracích ho často servírují jako digestiv.

Jazyk
Ačkoliv je oficiálním a úředním jazykem angličtina a francouzština, mnoho obyvatel se ani jedním z těchto jazyků nedomluví. Všichni říkají Mauricijskou kreolštinou, která vznikla smícháním francouzštiny s původními jazyky námezdních dělníků, kteří byli na ostrov přivezeni.

Svátky
Vzhledem k tomu, že ostrované pocházejí ze tří různých kontinentů, pořádaných slavností je mnoho. Pokud se na Mauricius chystáte například na přelomu ledna a února, určitě si nenechte ujít čínský nový rok a hinduistický svátek Maha Shivaratri (oslava Boha Shivy), během kterého se vydejte s místními na pouť k posvátnému jezeru Grand Bassin. Budete mít navíc možnost ochutnat tradiční místní pokrmy.

Svatby a svatební cesty

Mauricius je jako stvořený pro svatbu nebo svatební cestu v ráji. Pokud sníte o svatbě na pláži nebo na katamaránu při západu slunce, na Mauriciu se vám tento sen splní. Díky skvělé úrovni hotelů i služeb je to opravdu vhodná destinace pro svatební zážitek, který vám zůstane na celý život. A skvělou zprávou je, že svatba na Mauriciu je právoplatná i v České republice a Slovenské republice. Koná se přímo na pláži resortu, kde jste ubytováni. Na svatební obřad tak nemusíte nikam docházet. Každý resort má své speciální místo pro svatbu a často si snoubenci vybírají, zda chtějí svatbu na pláži, nebo například v altánku či v tropické zahradě.

Mauricius je známý svými benefity a slevami pro novomanžele. Slevy pro svatební cesty platí tak při právně platné svatbě na Mauritiu, jakož i pro novomanžele, kteří měli svatbu na Slovensku, či v Čechách a předloží svůj oddací list. Benefity od resortů nabízíme také pro kulaté výročí svatby vždy po pěti letech od svatby.

Výběr hotelu a místa na svatbu

S ohledem na vysokou poptávku se svatbám věnují téměř všechny hotely, a proto je jejich výběr široký a závisí jen na vašich preferencí. Každý hotel má pro tyto příležitosti obvykle specializovaný personál, který se vám bude plně věnovat tak, aby bylo vše podle vašich představ.

Místo pro obřad je základním kamenem mozaiky, ze které se celá svatba jako výjimečná slavnostní událost skládá. Svatební lokalita totiž úzce souvisí s celým pojetím a stylem vaší svatby. Zda bude svatba vznešená a noblesní, tradiční, velkolepá či naopak intimní, romantická, střízlivě moderní či tematická, to vše je spjato se svatebním místem.

Svatební cesty

Mauricius je velmi oblíbený i za účelem svatebních cest. Bude zde o vás opravdu dobře postaráno a většina hotelů obvykle poskytuje slevu pro nevěstu nebo jiné novomanželské balíčky. Rádi vám o nabídkách konkrétních hotelů poskytneme více informací.

Všechny služby potřebné k zařízení právně platné svatby se ukrývají ve Vašem svatebním balíčku, který je součástí kalkulace. Hotely mají většinou několik typů balíčků, které vždy obsahují všechny úřední poplatky (na Mauriciu) a základní svatební obřad. Liší se službami navíc - kosmetika, vizáž, masáž, svatební foto s jiného.

Svatební balíček většinou zahrnuje:

  • všechny úřední a správní poplatky na Mauriciu (místopřísežné prohlášení, vrchní soud, matrika)
  • poplatky za "Apostille"
  • garanci jediné svatby denně v hotelu
  • specializovaného osobního svatebního koordinátora
  • transfer z hotelu na příslušné úřady a zpět
  • samostatný pokoj pro nevěstu před obřadem (v závislosti na dostupnosti)
  • dekoraci a přípravu místa svatebního obřadu
  • slavnostní novomanželské snídaně do postele
  • kytici pro nevěstu
  • svatební myrtu pro ženicha
  • služby kadeřníka a make up pro nevěstu včetně zkoušky
  • svatební dort (pro 10 hostů)
  • reprodukovanou svatební hudbu při obřadu
Za příplatek Vám zajistíme veškeré služby navíc - od speciální dekorace, přes živou hudbu až po kameramana a profesionálního fotografa.

Nejpozději do 40 dnů před odletem na Mauritius nám zašlete emailem následující dokumenty. Pokud plánujete svatbu "last minute" v kratším termínu než 6 týdnů, pak je třeba požádat místní úřady o výjimku, zda vám právně platnou svatbu v kratším termínu odsouhlasí. Originály dokumentů si vezete s sebou na Mauricius, kde je prodáte svému českému delegátovi.

1) Snoubenci si musí vybavit duplikát rodného listu (tzv. Výpis z rodné matriky) s aktuálním datem NE starším než 3 měsíce k datu svatby. Vydává ho vaše rodná matrika v místě vašeho narození za poplatek 10EUR. O duplikát rodného listu můžete požádat matriku osobně či písemně (žádost zašlete poštou na příslušný úřad), případně vás mohou zastoupit rodiče či třetí osoba s vaší plnou mocí.

Tyto dokumenty musí být soudní přeloženy do angličtiny nebo francouzštiny (překlad svázán s originálem as tlumočnickou doložkou). Doporučíme vám překladatele za dobrou cenu v okolí vašeho bydliště, abyste nemuseli dokumenty zbytečně posílat poštou.

2) Fotokopie pasů snoubenců, tedy stránka obsahující číslo cestovního pasu, fotografii, datum vydání a skončení platnosti. Pozor! Platnost Vašeho pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z Mauricia!

3) Snoubenci vyplní žádost o svatbu na Mauriciu. Jedná se o jednoduchý formulář v anglickém jazyce, kde je uveden termín a místo vaší svatby a vaše základní osobní údaje. Formulář vám zašleme.

4) Pokud jste rozvedení, je třeba připojit příslušný dokument, tedy notářsky ověřenou kopii rozsudku o rozvodu předchozího manželství. Ověřená kopie musí mít podpis notáře nebo osoby na vydání zmocněné, jejíž podpis je evidován na Ministerstvu spravedlnosti.

Pokud má Rozsudek o rozvodu více stran, doporučujeme si na příslušném Okresního soudu vyžádat jen krátké potvrzení o rozvodu s nejdůležitějšími údaji (jména a data obou rozvedených, datum a místo rozvodu, razítko a podpis příslušného soudu). Upozorňujeme, že na toto potvrzení neexistuje žádný regulační vzor a jeho vydání většinou závisí na ochotě úředníků.

I tento dokument musí být soudní přeložen do angličtiny, nebo francouzštiny (překlad svázán s originálem as tlumočnickou doložkou).

4) Pokud jste vdovci, je třeba připojit notářsky ověřenou kopii úmrtního listu zesnulého manžela / manželky.

I tento dokument musí být soudní přeložen do angličtiny, nebo francouzštiny (překlad svázán s originálem as tlumočnickou doložkou).

5) Podmínky platné pro rozvedené ženy nebo vdovy před svatbou na Mauriciu:

V případě, že je nevěsta rozvedená či vdova, pak se svatba na Mauriciu může konat nejdříve 10 měsíců od rozvodu nebo ode dne vydání úmrtního listu manžela. Pokud si přejete svatbu dříve, pak musí nevěsta na vlastní náklady absolvovat lékařskou prohlídku na Mauriciu s potvrzením, že není těhotná (buď ve státní nemocnici nebo u soukromého lékaře s licencí a praxí na Mauriciu).

Během svatebního obřadu oddávající nevěstu oslovuje její příjmením za svobodna. Rodné příjmení nevěsty se objeví i na oddacím listu (pokud již dříve nevěsta změnila příjmení právním aktem, bude uvedeno toto aktuální příjmení).

6) Pokud nevěsta či ženich změnili jméno či příjmení právním aktem, je vyžadován příslušný dokument a jeho soudní překlad do angličtiny nebo francouzštiny.

7) Pokud pár nedosahuje věk 18 let k datu svatby, je vyžadováno čestné prohlášení, kterým se uděluje povolení konané svatbě a jeho soudní překlad do angličtiny nebo francouzštiny.

8) Pokud byly ženich či nevěsta adoptovaní, musí být předložen certifikát o adopci a jeho soudní překlad do angličtiny nebo francouzštiny.

Na Mauriciu snoubenci vždy uvádějí majetkový režim manželství, viz níže.

40 dní před svatbou je hraniční termín pro předání dokumentů, poté je již úřady nemusejí akceptovat. Důrazně proto doporučujeme předat dokumenty s dostatečným předstihem.

POSTUP po příletu na MAURITIUS

1. Svatební formality v Port Louis
Na Mauriciu je nutné osobně během jednoho pracovního dne dokončit všechny právní formality na místních úřadech. Tento proces vyřizování všech potřebný formalit trvá přibližně půl dne. Na cestě vás může doprovázet váš ČESKÝ DELEGÁT.
Zajistíme vám transfer vozem do Port Louis a doprovod v průběhu vyřizování právních formalit. Musíte se také zastavit na Civil Status Office v lokalitě vašeho ubytování kvůli zveřejnění svatební ohlášky. Upřesníte si zde také čas obřadu.

2. Civilní obřad
Civilní obřad vyžaduje přítomnost vašich dvou svědků - ty vám můžeme zajistit.
Pokud máte svých svědků, nebo si je vyberete na místě (známí z hotelu atd.), Nezapomeňte si zapsat jména, místa a data narození těchto vašich svědků, protože tyto údaje musíte oznámit úřadům v ČR po návratu z Mauricia.

3. Majetkový režim manželství
Na Mauriciu oznámíte majetkový režim manželství, tzv. Matrimonial Regime / Systém, pro který jste se rozhodli. Vybíráte ze tři majetkových režimů:
1) Právní systém sounáležitosti majetku (tedy společný majetek) - The legal system of community of good
2) Právní systém rozdělení majetku (tedy oddělené vlastnictví) - The legal system of Separations of property
3) Manželské vypořádání obsažené v notářském zápise v souladu se společným přáním budoucích manželů - A marriage settlement embodied in a notario deed in accordance with the common wish of the future spouses
Pokud si zvolíte bod 3 zmíněný výše, musíte už s sebou mít dopis vypracovaný vaším notářem. Pokud jste se rozhodli uzavřít tzv. Předmanželskou smlouvu, učiňte tak před odletem.

Vysvětlivky k možnostem majetkových režimů:
Ad 1) Právní systém sounáležitosti majetku
Občanský zákoník stanoví systém právní sounáležitosti majetku - to znamená, že pokud budoucí manželé nezvolí specifický manželský systém a pokud uzavřou manželství bez určení toho, kterým manželským systémem by se chtěli řídit, je to považováno, jakoby zvolili právní systém sounáležitosti majetku.
Právní systém sounáležitosti majetku, jak je stanoveno v občanském zákoníku, je sounáležitost zredukována na "akvizici" vyznačující se následujícími charakteristikami:
(A) S ohledem na vlastnictví majetku mezi manžely je hlavní existenci množství majetku, který je společný pro oba partnery a který se liší od majetku patřícího osobně každému z nich zvlášť.
Společný majetek patří ve stavu v divizi (v spoluvlastnictví) oběma manželům v průběhu manželství. V případě rozvodu nebo soudního oddělení je společný majetek rozdělen rovným dílem mezi manželi. Pokud je manželství ukončeno smrtí manžela nebo manželky, nebo obou, společné vlastnictví je rozděleno mezi pozůstalého manžela / manželky a dědice zemřelého manžela / manželky nebo mezi příslušnými dědici obou manželů, v závislosti na případu.
Společný majetek se skládá z "nabytí", jedná se o veškerý majetek movitý i nemovitý získaný od data svatby každým z manželů, který zákonem není výslovně považován za osobní majetek. (Skládá se především z majetku zakoupeného penězi získanými z příjmů a platů manželů).
Osobní majetek zahrnuje nemovitý majetek, který patřil jednomu z manželů před uzavřením manželství nebo který získal manžel či manželka dědictvím nebo darem po dni svatby. Takový majetek zůstane ve výlučném vlastnictví toho z manželů, komu patřil, nebo který nabyl tohoto majetku darem či ho zdědil.
(B) Podle právního systému sounáležitosti majetku zpráva osobního vlastnictví se liší od zprávy společného vlastnictví následovně:
- každý z manželů má právo užívat a mít volně k dispozici svůj osobní majetek
- každý z manželů má právo spravovat společný majetek, který byl získán jeho / její prací
Například manželka svobodně spravuje její společný majetek, který je odvozen z její zisku, odměny, výdělku, zatímco manžel spravuje všechen ostatní společný majetek.

Ad 2 - Právní systém rozdělení majetku a vlastnictví
Pokud se chtějí manželé řídit tímto systémem, musí manželé jasně vyjádřit své přání v souladu s uzavřením jejich manželství. V rámci tohoto systému odděleného vlastnictví manžel nebo manželka zachovává vlastnictví majetku, který on nebo ona vlastnil / a před uzavřením manželství, a toho majetku, který získá během manželství. Každý z manželů může spravovat takovýto majetek a volně s ním nakládat bez zásahů druhého z manželů, jako by on nebo ona nebyli oddáni. V případě rozvodu nebo rozluky si každý z manželů vezme zpět svůj osobní majetek. Pokud je manželství ukončeno smrtí, majetek zesnulého manžela / manželky připadne jeho dědicové. Neexistuje rozdělení majetku.

Ad 3 - Vypořádání manželství začleněny v notářském zápise
Před svatbou mohou budoucí manželé sepsat předmanželskou smlouvu společně s notářem, která určí daný systém v manželství, kterým se budoucí manželé přejí řídit (společné vlastnictví omezeny na "akvizici", obecné spoluvlastnictví majetku, rozdělení majetku atd.) A která obsahuje všechny ujednání, které považují za žádoucí.

Golf

Mauricius je známý svými obrovskými úseky nedotčených pláží s bílým pískem, teplými teplotami a příjemným počasím po celý rok, které poskytují vynikající podmínky pro golf a skvělou golfovou dovolenou. Dnes se golf stal jedním z vrcholových sportů na Mauriciu a jednou z hlavních atrakcí pro návštěvníky ostrova. Bez problémů si zde proto najdete hřiště podle Vašich představ a potřeb a užijete si tak hru s výhledem na Indický oceán.

Proč golf právě na Mauriciu?

Ve skutečnosti byl Mauricius třetí zemí na světě, kde se po Velké Británii a Indii hrával golf. Golf se na Mauriciu praktikuje od roku 1902, kdy byl první golfový klub (Gymkhana) otevřený členy britského královského námořnictva. Golfový klub Mauritius Gymkhana je nejstarším golfovým klubem na jižní polokouli a čtvrtým nejstarším golfovým hřištěm na světě. Od té doby se Mauricius stal konečným cílem pro každého golfistu.

K dispozici je překvapivě vysoký počet golfových hřišť po celém ostrově, od základních 9 jamkových po mistrovské golfová hřiště světové třídy s 18 jamkami, které si podmanili vedoucí hráči na světě, jako jsou Ernie Els, Bernard Langer a David Leadbetter.

Golfová hřiště na Mauriciu jsou navrženy tak, aby prozkoumali účinnost a přesnost golfisty. Od keřů přes bunkry až po vodní příkopy, golfová hřiště na Mauriciu nabízejí vzrušující zkušenosti v krásném přírodním prostředí. Mnohé z těchto hřišť nabízejí nádherný výhled na moře a otevřené pobřežní panoramatu. Mauricius je dějištěm několika profesionálních turnajů, na čele s European Tour. Pokud toužíte shlédnout některou z hvězd světového golfu, neváhejte se vydat právě sem.

Volba hřiště a green fee

Většina golfových hřišť na ostrově patří k některému z hotelů. Stejně je většina z nich otevřená i pro veřejnost. Pro klienty hotelu bývá green fee obvykle v ceně ubytování.

18jamkové hřiště

  • Anahita (Východ)
  • Le Touessrok (Východ)
  • The Legend (Východ)
  • The Links (Východ)
  • Gymkhana (Vnitrozemí)
  • Tamarina Golf Estate (Západ)
  • Paradis (Jihozápad)
  • Golf Du Chateau Bel Ombre (Jih)
  • Ostrov Ile Aux Cerfs (Východ)

9 jamkové hřiště

  • Shandrani (Jihovýchod)
  • Maritim (Severozápad)
  • Le Saint Geran (Východ)
Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK