Dovolená v Abu Dhabi

17 hotelů
Dĺžka letu iba 5,5h
  • Vzdálenost 4568 km
  • Víza nejsou nutné
  • přímý let
Více informací
Slunečno 26 °C
  • Slunečno
  • klimatizované hotely
Více informací
Aktuální čas 19:26
  • Časové pásmo UTC + 4
  • +2 hodiny (léto)
  • +3 hodiny (zima)
Více informací

Úvod

Emirát Abu Dhabi se stejnojmenným hlavním městem země je největším a nejvýznamnějšímsedmi Spojených arabských emirátů. Území emirátu zabírá až 87% celkové rozlohy SAE a je tvořeno převážně pouští Rub Al Khali, která je druhou největší na světě. Abu Dhabi má největší zásoby ropy a zemního plynu v zemi (až 90%) a žije zde 43% veškerého obyvatelstva, přibližně 2,5 milionu. Emirát sestává ze tří oblastí. Těmito jsou Abu Dhabijako metropole hlavního města, západní region Al Gharbia, který je centrem ropného průmyslu v zemi a pouštní oblast Al Ain s oázami Al Ain, kde se narodil šejk Zayed a Liwa, kde mají kořeny vládnoucí rody z Abu Dhabi a Dubaje. Hlavní město Abu Dhabi se nachází přibližně 160 km od Dubaje.
  
Vládcem emirátu je od roku 2004 šejk Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, který je zároveň i prezidentem SAE. Avšak zakladatelem Unie a otcem myšlenky sjednocených emirátů byl jeho otec, šejk Zayed, jehož odkaz je vrytý v srdcích starých i mladých generací místního obyvatelstva. Šejk Zayed vládl velmi chudému a rozštěpeným emirátu, když ještě netušil, že pod jeho rodnou zemí se skrývá nesmírně bohatství s potenciálem změnit Abu Dhabi a vybudovat novou moderní společnost. V roce 1958 byla v emirátu objevena ropa a už v roce 1962 se začalo s jejím exportem. V roce 1971, poté co vypršely smlouvy a skončil mandát Britského Impéria v Perském Zálivu se šejk Zayed rozhodl sjednotit místní kmeny a navzájem znepřátelené emiráty. 2. prosince 1971 šejkova šesti emirátů podepsali smlouvu o sjednocení a založení federace Spojené arabské emiráty. O pár měsíců později, konkrétně 2. února 1972 se k unii připojil i sedmý, poslední emirát Ras Al Khaimah, aby tak vytvořily federaci v podobě, v jaké ji známe dnes. Posledním odpočinkem vizionářského šejka je snad ta nejúžasnější mešita na světě, Sheikh Zayed Grand Mosque, která je dnes nejvyhledávanější atrakcí hlavního města.

Název
Spojené Arabské Emiráty
Státní zřízení
Federace sedmi emirátů
Vznik
2.12.1971
Rozloha
cca 83 600 km2
Počet obyvatel
Odhad 2017 - cca 10 139 000
Jazyk
arabština (úřední jazyk), angličtina, hindi, urdu, Farr
Hlavní město
Abu Dhabi
Náboženství
Islám (cca 96% obyvatel, jiné náboženství jsou tolerovány)
Etnické složení
Arabové, Íránci, Pákistánci, Indové a jiní
Úřední měna
1 Dirham (Dhs), anglicky 1 UAE Dirham (AED)
Řídí se
pravá strana
Telefonická předvolba
+971
Alkohol
Alkohol je podáván pouze v hotelích, licencovaných restauracích a barech. Alkohol se nedá koupit běžně v potravinách, pouze na letišti v Duty Free zónách nebo ve specializovaných prodejnách (bottle shop), kde alkohol prodají jen držitelem speciálního průkazu (rezidenti). Alkohol je denně doplňován iv minibarech na pokojích (za poplatek).

Oblečení

Letní oblečení je vhodné pro návštěvníky během celého roku. V zimních měsících doporučujeme si s sebou vzít teplejší svetr nebo větrovku na chladnější noci. SAE jsou muslimskou zemí, a proto se očekává, že návštěvníci budou na veřejnosti chodit oblečení konzervativnější. Plážové oblečení a plavky jsou akceptovány v hotelech a na plážích. Nudismus nebo opalování se nahoře bez je zakázáno. V luxusních hotelech byste na večeři měli mít formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy delší sukně, kalhoty nebo šaty).

Místní obyvatelstvo snadno rozpoznáte podle tradičních oděvů, které nosí na znak hrdosti. Muži nosí volný oděv po kotníky vyrobený z bílé bavlny, zvaný dišdaš. Hlavu pokrývá kefíja, kterou na svém místě drží černý provaz agal. Ženy nosí abáju − dlouhý, volný a lehký černý svrchní oděv se závojem tak aby si skryli postavu a vlasy (hidžáb). Některé ženy nosí niqáb či burku, které jim zakrývají celý obličej. Muži zastávající vysoké pozice ve vládě nosí dišdaš v různých barevných provedeních, jako například v modrém, zlatem či červeném, případně mají oblečený masivní plášť (bisht) s ozdobnými lemy.

Zastupitelský úřad pro SAE

Velvyslanectví České Republiky v Abú Dhabí 
Embassy of the Czech Republic
Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Tel: +971 2 678 2800 
Nouzová linka: +971 50 662 8920
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/abudhabi

Vzdálenost a let

Vídeň
Schwechat (VIE)
Rakousko
5h 40min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Celková délka letu
5h 40min

Počasí

Ve Spojených Arabských Emirátech je tropická, suchá klima. Nejlepší podmínky na návštěvu Abu Dhabi a Emirátů jsou v měsících září až květen. Ideální teploty vzduchu a vody jsou konkrétně v měsících březen, duben, květen, říjen a listopad. Nejvyšší teploty jsou v měsících červenec a srpen, kdy teploty na poledne dosahují 42°C až 45°C.

V nejžhavějších dnech v Abu Dhabi teploty mohou dosáhnout až přes 50 ° C. V tomto období je i nejvyšší vlhkost vzduchu. Srážky v emirátech se vyskytují jen zřídka. Nejvíce srážek je v měsíci leden. Díky příznivému a slunečnímu počasí patří Abu Dhabi a celé Emiráty mezi oblíbené dovolenkové destinace během celého roku.


Aktuální počasí v Abu Dhabi
5 Prosinec
Čtvrtek
25°C Slunečno 23°C
6 Prosinec
Pátek
25°C Slunečno 24°C
7 Prosinec
Sobota
25°C Slunečno 25°C
8 Prosinec
Neděle
25°C Slunečno 22°C
9 Prosinec
Pondělí
24°C Slunečno 21°C
10 Prosinec
Úterý
24°C Slunečno 22°C
Východ a západ slunce
06:51
Východ slunce
17:33
Západ slunce
19:26
Místní čas
Roční přehled teploty vzduchu
22°C
Led
24°C
Úno
28°C
Bře
33°C
Dub
38°C
Kvě
40°C
Čer
41°C
Čvc
41°C
Srp
39°C
Zář
36°C
Říj
31°C
Lis
26°C
Pro
Roční přehled teploty moře
24°C
Led
22°C
Úno
25°C
Bře
27°C
Dub
31°C
Kvě
31°C
Čer
32°C
Čvc
32°C
Srp
33°C
Zář
31°C
Říj
29°C
Lis
26°C
Pro
Roční přehled srážek
11mm
Led
36mm
Úno
22mm
Bře
8mm
Dub
1mm
Kvě
0mm
Čer
0mm
Čvc
0mm
Srp
0mm
Zář
0mm
Říj
2mm
Lis
14mm
Pro

Víza a povinnosti

Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7. 5. 2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.

Pro vstup do SAE je vyžadován cestovní doklad s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců. Tzv. pas-blesk bez strojově čitelných údajů a bez nosiče biometrických prvků, který je vydáván s dobou platnosti na 6 měsíců, tudíž nelze pro cestu do SAE použít.

Při cestování nezletilého dítěte pouze s jedním z rodičů se doporučuje mít s sebou orazítkovaný souhlas druhého (necestujúceho) rodiče v anglickém jazyce - od notáře, resp. matriky.
Vzor souhlasu v anglickém jazyce

Celní předpisy

Celní režim je liberální. Je povoleno dovést cigarety, 1 litr alkoholického nápoje a 2 litry vína pro vlastní spotřebu. Neplatí to pro návštěvníky vyznávající muslimské náboženství. Striktní zákazy a omezení se týkají dovozu drog, zbraní, erotické a pornografické literatury. Uvedené položky podléhají zákazu a při porušení podléhají konfiskaci s postihem (peněžitá pokuta, vyhoštění).

Kde se ubytovat

Orientační přehled cen

Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Bezpečnost

Spojené Arabské Emiráty patří mezi nejbezpečnější země světa. Z důvodu přísných trestů a efektivní policii se Emiráty těší velmi nízké kriminalitě. V roce 2017 byly Emiráty po Finsku prohlášeno za druhou nejbezpečnější zemi světa (World Economic Forum).

Zdravotní péče

Občané České republiky si zdravotní ošetření hradí v plné výši z vlastních prostředků. Dohoda o poskytování bezplatné zdravotní péče mezi SAE a SR není.
Doporučujeme proto před cestou pojistit.
Vzhledem k intenzitě slunečních paprsků se doporučuje používat opalovací krém s vysokým UV filtrem a sluneční brýle.

Očkování

V rámci běžné turistické návštěvy SAE není předepsáno žádné povinné očkování. Možné zdravotní rizika konzultujte s lékařem nebo v našich nemocnicích na odděleních cizokrajných chorob, resp. hledejte potřebné informace na stránce www.uvzsr.sk

Pitná voda

Voda z vodovodu je užitná a vyrábí se odsolováním mořské vody. Nedoporučuje se ji konzumovat. Pitná voda je balená v plastových lahvích, dostat ji koupit v restauracích nebo v obchodech.

Internet a elektřina

V SAE je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je zpravidla potřebný adaptér.Zadarmo je k dispozici na recepci hotelu. Nabíječky pro kamery, mobily a holící strojky můžete používat bez problémů.

Přírodní katastrofy

V Emirátech jsou nejčastější přírodní událostí písečné bouře. Jejich výskyt nelze předem zjistit. Na druhou stranu se mohou objevit několikadenní deště doprovázené silným větrem.

Důležité kontakty

hasiči 997
ambulance 998
policie 999
konzulární pohotovost 00971 506 628 920
Zastupitelský úřad ČR v Abu Dhabi +971 2 681 7705

Peníze a ceny

Dubaj je velmi přístupný pro turisty, vychází jim vstříc v mnoha směrech. Výjimkou nejsou ani financie.Miestnou měnou SAE je Dirham (Dhs / AED), který se dělí na 100 filsů .. Výměnu valut lze uskutečnit bez omezení v hotelích, směnárnách nebo bankách. Nejvýhodnější kurz je v bankách. Nejznámější vyměnitelnou měnou je USD, se kterou je možné provádět i přímé platby v obchodech. Doporučuje se však platit místní měnou. Vyměňují se i jiné valuty jako například EUR, kurz se však denně mění.

Akceptovány jsou mezinárodní platební a kreditní karty (American Express, MasterCard, Diner 's Club, Visa). V obchodech je možné platit i kartou Visa Electron. Při otázce, v jaké měně má být platba kartou zrealizována doporučujeme vždy zvolit možnost přepočtu na domácí měnu Dirham.

Při sjednávání slev je výhodnější platit v hotovosti av dirhamů.
Orientační kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientační kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs


Při sjednávání slev je výhodnější platit v dirhamech av hotovosti. Tak jako v mnoha jiných arabských zemích, iv Dubaji mají obchodníci ve zvyku smlouvat. Na různých trzích si obchodníci smlouvání velmi užívají, většina cen je naschvál nadhodnocených, aby se mohli turisté s obchůdky dohadovat o ceně. Na tržištích iv taxících je však zvykem platit v domácí měně.

Spropitné

Daně a poplatky jsou již zahrnuty v ceně služeb. Malá pozornost ve výši 5 až 10% z ceny konzumace nebo služeb je vždy vítána.

Doprava a transfery

Abu Dhabi má velmi dobré napojení na silniční dálkovou síť ve Spojených arabských emirátech a dále po Arabském poloostrově. Cesty v Abu Dhabi jsou často lemované keři a stromy, které slouží k ochraně proti erozi a větru.
Místní odbor plánování dopravy (Department of Transport - DoT) předložil v únoru 2009 zprávu o rozšíření veřejné železniční dopravy do roku 2030. Bylo oznámeno, že město postaví metro, které bude v centru doplněné o několik kratších tramvajových linek. Celková délka tras metra Abu Dhabi bude cca 131 km a spojí všechny hlavní předměstí jako Saadiyat, Yas Island, Masdar City, Al Raha Beach a letiště.
Uvažuje se io výstavbě Light Rail Transit (LRT), která přibližně odpovídá evropským tramvajím, a bude zacházet do vzdálenějších okrsků, které budou postaveny do roku 2030. Jedna linka LRT povede i k hranici s emirátem Dubaj, kde naváže na červenou linku dubajského metra .

Velmi dostupná av přijatelných cenových relacích je i doprava taxíky. Taxislužby v emirátech jsou státní. Přestože je v emirátech možné platit dolary, někteří taxikáři je jako platbu odmítají. Mějte tedy raději u sebe vždy i dirham, pokud nejste ochotni se s řidičem dohadovat.
V Abu Dhabi jsou dostupné i přepravní služby UBER a Careem. Stačí si stáhnout aplikace a mít registrovanou platnou kreditní kartu.

Stravování

Hotely a restaurace v Emirátech jsou pověstné špičkovou kuchyní a vynikající stravou. Snídaně a večeře jsou v hotelích servírované formou bufetu. Zejména emirát Dubaj je proslulý svou gastronomickou scénou. Najdete zde restaurace všeho druhu, zejména asijské, indické, arabské, libanonské ale i italské, francouzské, americké a moderní fusion podniky. Během muslimského postního měsíce ramadánu byste se na znak respektu a solidarity s domácími měli zdržet konzumace jídla a pití na veřejnosti.


Mezi tradiční jídla, nápoje a pokrmy, které byste v Emirátech měli vyzkoušet patří hummus (pasta z cizrny), arabský chléb, maso shawarma, které je obdobou tureckého kebabu, datle a dezerty z datlí, velbloudí mléko, výrobky z velbloudího mléka a samozřejmě silná arabská káva.
Kozumácia vepřového masa je z hlediska islámu muslimům zakázána. Přesto je vepřové maso dostupné v některých obchodech a také ho najdete i v nabídce restaurací a hotelů.

Aktivity a atrakce

Abu Dhabi je dnes moderním kosmopolitním městem s množstvím krásných budov, luxusních hotelů a projektů, které vám podobně jako v sousedním Dubaji doslova vyrazí dech.

The Corniche je přímořský bulvár s rozlehlými parky a zahradami, na jehož konci se nachází přepychový růžový hotel, jakoby z pohádky tisíc a jedna noc, Emirates Palace a nový prezidentský palác, který bude možná tím nejhonosnějším ze všech.

Abu Dhabi má ambici stát se kulturní Mekkou světa a proto hodně investic směřuje do budování ostrova Saadiyat, který se má stát domovem světoznámých muzeí Louvre , Gougenheim a národního muzea Zayed National Museum.
Abu Dhabi je vyhledávaným finančním centrem regionu. V roce 2013 byl otevřen ostrov Al Maryah s obchodním komplexem Sowwah Square a novou burzou Abu Dhabi Stock Exchange.

Na opačném konci města vyrostl ostrov Yas s populárními atrakcemi jakými jsou zábavní park Ferrari World , Warner Bros World , závodní okruh F1 či aquapark Yas Waterworld.

Nejkrásnější pláže celých emirátů se nacházejí právě na Saadiyat Islandu v Abu Dhabí (UNESCO). Polohou na tomto prestižním místě se mohou pyšnit hotely, The St. Regis Saadiyat Island, Saadiyat Rotana Resort, Rixos Premium Saadiyat Island, Jumeirah at Saadiyat Island Resort.

Kontrastem k jednomu z nejbohatších míst na světě jsou klidné osídlení v oázách Liwa a Al Ain. Abu Dhabi je podobně jako New York postavami na ostrově, a proto se v mnohém nechalo touto světovou metropolí inspirovat.

Ramadán

Jste nadšenými cestovateli a rádi poznáváte zvyky a tradice míst které navštívíte? Nepromeškejte jedinečnou příležitost zažít největší muslimský svátek a jedno z najčarovnejších období roku v Dubaji a celých Spojených Arabských Emirátech.

Co je ramadán?

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Jeho začátek nastává vzhledem k křesťanský kalendář vždy o 10 dní dříve než předchozí rok. Od muslimů se vyžaduje, aby 30 dní dodržovali půst, vždy od východu do západu slunce. Muslim by se měl během dne zdržet jídla, pití, kouření a jiných fyzických radostí. Půstem si má muslim upevnit tělesnou i psychickou stránku, pevnou vůli, disciplínu a přiblížit se tak má k bohu Alláhovi. Vyzdvihovány jsou morální hodnoty, projevy solidarity s chudými a řízení dobrých skutků.
Konec půstu je každý den ohlašovaný voláním z mešity při západu slunce. Města ožívají nebývalým ruchem oslav, které začínají bohatou předvečer "SUHOOR" a hlavní večeří "IFTAR". Ramadán je nejen měsícem odpírání si, ale i radostí, který vrcholí v posledních dnech půstu velkým svátkem "EID AL FITR".

Ovlivní vás ramadán během dovolené?

Spojené Arabské Emiráty jsou moderní a mimořádně kosmopolitní krajina a proto jsou turisté i během Ramadánu vítáni s otevřenou náručí. Během pobytu byste se však měli řídit určitými radami a doporučeními. Od hosty hotelů se neočekává, že budou dodržovat půst, avšak každý ocení pokud projevíte respekt s domácími a během dne se vyhnete konzumaci jídla, pití a kouření na veřejnosti, to znamená mimo hotelů. V hotelech jsou vytvořeny všechny podmínky k tomu, abyste mohli vykonávat již zmíněné aktivity bez omezení, resp. v ústraní. Zejména plážové rezorty fungují ve volném režimu a proto by Ramadán vás zážitek z dovolené v Emirátech neměl nijak ovlivnit. 

Obecně platí:

  • alkohol je v hotelech a barech podáván až po západu slunce (cca po 19:00)
  • některé a la carte restaurace mohou fungovat v omezeném provozu
  • diskotéky a noční kluby jsou během Ramadánu zavřené

Výhody pobytu během ramadánu


Cena ubytování

Období během Ramadánu patří mezi nejlevnější v roce. Za relativně nízké ceny si můžete dopřát luxus, který by byl jinak možná nad rámec vašeho rozpočtu.

Množství slev

Zejména emirát Dubaj je znám ramadánovými "shopping" akcemi ve velkých i menších nákupních centrech. Z vaší dovolené v emirátech se tak vracíte obohaceni o oblíbené kousky oblečení za zlomek běžné ceny.

Žádné čekání

Města jako Dubaj či Abu Dhabi jsou během dne většinou vylidněné. Na atrakce jakými jsou aquaparky či památky téměř vůbec nečekáte. Domácích před západem slunce téměř nesetkáte.

Atmosféra

Po západu slunce nastává ten pravý noční ruch. Restaurace ve městě praskají ve švech a nákupní centra jsou otevřeny i do druhé v noci. Velkým zážitkem je večeře iftar za doprovodu magické hry světel a luceren v jednom z mnoha tematických stanů. Klientům doporučujeme včasnou rezervaci, se kterou vám samozřejmě vždy rádi pomůžeme.

Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK