Abu Dhabi | eDubai.cz

Abu Dhabi

Emirát Abu Dhabi se stejnojmenným hlavním městem je největším a nejvýznamnějším ze sedmi Spojených arabských emirátů. Území emirátu zabírá až 87 % celkové rozlohy SAE a je tvořeno převážně pouští Rub Al Khali, která je druhou největší na světě. Abu Dhabi má největší zásoby ropy a zemního plynu v zemi (až 90 %) a žije zde 43 % veškerého obyvatelstva, přibližně 2,5 milionu. Emirát se skládá ze tří oblastí. Jsou to Abu Dhabi jako metropole hlavního města, západní region Al Gharbia, který je centrem ropného průmyslu a pouštní oblast Al Ain s oázou Al Ain, v blízkosti které se narodil šejk Zayed a Liwa ve které mají kořeny vládnoucí rody z Abu Dhabi a Dubaje. Hlavní město Abu Dhabi se nachází přibližně 160 km od Dubaje.

Vládcem emirátu je od roku 2004 šejk Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, který je zároveň i prezidentem SAE. Avšak zakladatelem Unie a otcem myšlenky sjednocených emirátů byl jeho otec, šejk Zayed, jehož odkaz je vrytý v srdcích starých i mladých generací místního obyvatelstva. Šejk Zayed vládl velmi chudému a roztříštěnému emirátu v době, kdy ještě netušil, že pod jeho rodnou zemí se skrývá nesmírně bohatství s potenciálem změnit Abu Dhabi a vybudovat novou moderní společnost. V roce 1958 byla v emirátu objevena ropa a už v roce 1962 se začalo s jejím exportem. V roce 1971, poté co vypršely smlouvy a skončil mandát britského impéria v Perském zálivu, se šejk Zayed rozhodl sjednotit místní kmeny a navzájem znepřátelené emiráty. 2. prosince 1971 šejkové šesti emirátů podepsali smlouvu o sjednocení a založení federace s názvem Spojené arabské emiráty. O pár měsíců později, konkrétně 2. února 1972, se k unii připojil i sedmý a poslední emirát Rás al-Chajma, aby tak byla vytvořena federace v podobě, v jaké ji známe dnes. Posledním odpočinkem vizionářského šejka je snad ta nejúžasnější mešita na světě, Sheikh Zayed Grand Mosque, která je dnes nejvyhledávanější atrakcí hlavního města.

 Šejkové šesti emirátů v den založení země. Otce Unie, šejka Zayeda, vidíte pod vlajkou, nalevo od něj je dubajský šejk Rashid.

Abu Dhabi je dnes moderním kosmopolitním městem s množstvím krásných budov, luxusních hotelů a projektů, které vám, podobně jako ty v sousední Dubaji, doslova vyrazí dech. The Corniche je přímořský bulvár s rozlehlými parky a zahradami, na jehož konci se nachází přepychový růžový hotel, jakoby z pohádky Tisíc a jedna noc, Emirates Palace a také nový prezidentský palác, který bude možná tím nejhonosnějším ze všech. Abu Dhabi má ambici stát se kulturní Mekkou světa, a proto velké množství investic směřuje do budování ostrova Saadiyat, který se má stát domovem světoznámých muzeí Louvre, Gougenheim a národního muzea Zayed National Museum. Abu Dhabi je vyhledávaným finančním centrem regionu. V roce 2013 byl otevřen ostrov Al Maryah s obchodním komplexem Sowwah Square a novou burzou Abu Dhabi Stock Exchange. Na opačném konci města vyrostl ostrov Yas s populárními atrakcemi, mezi které patří zábavní park Ferrari World, závodní okruh F1 či aquapark Yas Waterworld. Kontrastem k jednomu z nejbohatších míst na světě jsou klidná městečka v oázách Liwa a Al Ain. Abu Dhabi je, podobně jako New York, vybudované na ostrově, a proto se v mnohém nechalo touto světovou metropolí inspirovat.

Abu Dhabi je dnes krásné a moderní kosmopolitní město.

Dubaj Dubaj Nejznámější emirát v SAE se proslavil rekordními stavbami, zábavními parky a luxusními hotely. Město budoucnosti...
Ras Al Khaimah Ras Al Khaimah Malebný emirát leží na úpatí pohoří Hajar a je známý díky luxusním rodinným resortům a skvělým all inclusive hotelům.
Sharjah Sharjah Emirát Sharjah tvoří spolu se sousedním Dubajem jednu velkou supermetropolu. Plážové hotely, promenády a množství atrakcí.
Ajman Ajman Nejmenší emirát v SAE je velmi oblíbený pro svou polohu v blízkosti města Dubaj, a také díky luxusním hotelům, kvalitním...
Umm Al Quwain Umm Al Quwain Druhý nejmenší emirát v SAE je ideální pro všechny, kteří hledají ticho, klid, tradiční arabský život, panenskou přírodu...
 Fujairah Fujairah Jediný emirát, který leží u pobřeží širého Indického oceánu. Najdete zde zejména prvotřídní hotely a mnoho možností...
nahoru
OK
Tyto webové stránky používají soubory cookie, pro zlepšení kvality našich služeb. Více informací
Souhlasím
PAGE IS OK