Louvre Abu Dhabi

Oblíbené
Abu Dhabi | Délka trvání: 3h |
5 / 5
MúZEUM

Louvre Abu Dhabi

Oblíbené
Abu Dhabi | Délka trvání: 3h | 5 / 5
MúZEUM
Výstavba futuristického muzea trvala téměř 10 let a stála 1.2 miliardy EUR. Louvre Abu Dhabi je fascinující komplex, který doslova plave na otevřeném moři.
Futuristické muzeum připomíná létající talíř. Základním prvkem je gigantická kupole, která je postavena nad pavilony galerií ukotvených na otevřeném moři. Louvre Abu Dhabi se nachází na ostrově Saadiyat Island, na periferii jinak rušného hlavního města Emirátů. Muzeum se skládá z 12 tematických galerií, které vyprávějí příběh lidstva od prehistorických dob až po prvé osídlení, velké říše, středověk a současné moderní umění.

O projektu

Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo založeno jako instituce dekretem francouzské vlády v roce 2007. Klíčovou roli při ustanovaní spolupráce mezi muzeum Louvre v Paříži a státními složkami v Abu Dhabi sehrál tehdejší prezident Jacque Chirac, který se významným způsobem prosazoval za hlubší kulturní spolupráci obou zemí.

Architektem a duchovním otcem muzea je slavný francúzs Jean Nouvel. Ten se nechal inspirovat tradičními přímořskými městečky emirátů "madinats". Minimalistický "Madinat" v podobě dvanácti galerií umístil pod ohromnou ocelovou kupoli "dóm", který se jakoby vznášel nad mořem. Střecha kopule je vzorovaná a za jasného dne propouští nepravidelné paprsky světla, které vytvářejí náhodné obrazce. Tento efekt nazval "DAST světla" a je jednou z největších zajímavostí celého komplexu.

O atrakci

Muzeum samotné vypráví velkolepý příběh o lidstvu. Galerie jsou tematicky rozděleny od pravěku, přes první osídlení, velké říše, středověk, první náboženství, mořeplavbu, mezinárodní obchod, evropské civilizace až po současné moderní umění.

Ve dvanácti galeriích najdete 620 exponátů nesmírné kulturní hodnoty. Přibližně 300 díl je propůjčených z třinácti nejslavnějších francouzských muzeí. V rámci roku budou několik díla rotovat mezi Paříží a Abu Dhabi v 6-měsíčních cyklech. 235 díl pochází z vlastní sbírky muzea Louvre Abu Dhabi.

Mezi exponáty s nevyčíslitelnou hodnotou nesmí chybět portrét od da Vinci "La Belle Ferronniere" či obrazy od autorů jako Van Gogh, Dagas, Monet nebo Picasso. Milovníci umění se mohou těšit i na portrét Napoleana Velkého od malíře Jacques-Louis Davida

Fakta

  • Celková realizace projektu muzea Louvre stála 1.200.000.000 EUR.

  • Vláda Abu Dhabi zaplatila za značku "Louvre" a 30letou licenci 450 milionů EUR.

  • Muzeum Louvre Abu Dhabi je v současnosti domovem pro 620 artefaktů a exponátů různého období a charakteru. Z toho více než 300+ díl je propůjčených z třinácti francouzských muzeí. Asi 235 díl pochází z vlastní sbírky muzea Louvre Abu Dhabi.

Louvre Abu Dhabi je první ze tří muzeí naplánovaných pro čtvrt Cultra District na ostrově Saadiyat Island. V následujících letech přibudou institucích jako pobočka slavného muzea moderního a současného umění Gouggenheim, nové národní muzeum Emirátů, Zayed Museum a budova nové opery od architektky Zaha Hadid.
Vstupní
Dospělá osoba: 63 AED
Děti a junioři do 18 let mají vstup zdarma.
Otevírací doba
úterý - čtvrtek: 10:00-18:30 hod.
pátek - neděle: 10:00-20:30 hod.

Muzeum je v pondělí zavřeno.
Hotely v těsné blízkosti:
Poloha
Ostrov Saadiyat Island
Abu Dhabi

Poloha na mapě

Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK