Dovolená na Maledivách

90 hotelů | ubytování od 12160,25 Kč
Délka letu od 10h
  • Vzdálenost 7100 km
  • Víza nejsou nutné
  • Možnost přímého letu z Vídně
Více informací
Polojasno 29 °C
  • Polojasno
Více informací
Aktuální čas 07:18
  • Časové pásmo UTC + 5
  • +3 hodiny (léto)
  • +4 hodiny (zima)
Více informací

Úvod

Bezkonkurenční luxus, nádherné pláže a bohatý podmořský život s celoročním turistickou sezónou vytvářejí na Maledivské ostrovech dokonalé podmínky pro nezapomenutelnou dovolenou. Navštivte s námi jedno z nejromantičtějších měst světa a nechte se hýčkat komfortem předních hotelových resortů.

Maledivy (Maledivy), oficiálně Maledivská republika, je jihoasijská země, která se nachází v Indickém oceánu. Maledivy jsou jedním z nejvíce geograficky rozptýlených států na světě, a zároveň nejmenší asijská země podle plochy a obyvatelstva. Tvoří je přes 1000 ostrovů s rozlohou menší než 5 km². Žádný z ostrovů souostroví Malediv nepřesahuje nadmořskou výšku 2.5m, čímž se zapsaly do Guinessovy knihy rekordů jako nejplošší země na světě. Hlavní a zároveň nejmenší město světa Male se nachází na stejnojmenném ostrově Male.

Jedním z nejvýznamnějších bohatství Malediv jsou bezpochyby křišťálové laguny a korálové útesy. Maledivy jsou domovem pro více než tři čtvrtiny korálových rybiček, které obývají naši planetu. Mnohé z nich je možné vidět při šnorchlování v bezprostřední blízkosti pláže. Kromě tropických korálových ryb při potápění není neobvyklé setkání s mořskými želvami, rejnoky, žraloky velrybími či delfíny.

Cestovní ruch je nejvýznamnějším hospodářským odvětvím na Maledivách. Cestovní ruch se začal rozvíjet v roce 1972, kdy byly otevřeny pouze tři hotely. V současnosti je zde provozovaných více než 100 ostrovních resortů. Výjimečnost Malediv spočívá v tom, že jediný hotel zabírá celý ostrov, což poskytuje návštěvníkům více soukromí a luxusu.

Druhým nejvýznamnějším odvětvím je rybářský průmysl. Kromě toho, že má zásadní význam pro ekonomiku, je rybolov populární rekreační činností pro místní obyvatele, ale i turistů. Ostrovy mají množství rekreačních středisek, které se zabývají těmito aktivitami. Převážnou většinu ostatních potravin je třeba na ostrovy dovážet. Jediné plodiny které se na Maledivách pěstují jsou ananas, mango a kokosové ořechy.

Název
Maledivská republika
Státní zřízení
prezidentská republika
Vznik
26.07.1965
Rozloha
298 km²
Počet obyvatel
427 756 (2016)
Jazyk
Divehi (Dhivehi), angličtina
Hlavní město
Male
Náboženství
Sunnitský islám (jiné náboženství jsou tolerovány)
Etnické složení
Maldivci (původem míšenci Sinhálce, Arabů a Malajce)
Úřední měna
Rufiyaa (MVR)
Řídí se
levá strana
Telefonická předvolba
+960
Upozornění
Dovoz jakýchkoliv alkoholických nápojů je na Maledivách zakázán. Alkohol je běžně podáván v hotelích, hotelových restauracích či barech. Pornografie je zakázána a to se vztahuje i na časopisy, které obsahují i když jen částečnou, neškodnou (pro nás) nahotu. Dále je zakázáno dovážet všechny druhy zbraní a výbušnin, opium, marihuanu, kokain a také symboly cizích náboženství, jako například buddhismu, hinduismu a křesťanství.

Oblečení

Maledivy jsou muslimskou zemí a turisté by měli (zejména v hlavním městě a na domorodých ostrovech) respektovat místní zvyky a tradice. Nudismus je zakázán a návštěvníci by se měli rovněž vyvarovat nošení průhledného či vyzývavého oblečení. Plavky nebo velmi lehké oblečení jsou v hotelových resortech zcela akceptovány. Letní oblečení je pro turisty vhodné během celého roku. Turisté by při balení neměli zapomenout na lehké bavlněné oblečení, plavky, sluneční brýle, pokrývku hlavy a vzdušnou obuv. V některých luxusních hotelech je doporučeno na večeři nosit formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy sukně, kalhoty nebo šaty).Zastupitelský úřad pro Maledivy

Česká republika nemá na Maledivách přímé diplomatické zastoupení. Příslušným je velvyslanectví ČR v Indii.

Velvyslanectví České republiky v Dillí

Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi, Indie

Tel: +91 11 2415 5200
Fax: +91 11 2415 5270
Email: [email protected]
Web: www.mzv.cz/newdelhi

Počasí

Počasí na Maledivách je podmíněno především blízkosti rovníku. Střídají se zde pouze dvě roční období - období sucha a období dešťů. Období sucha panuje od listopadu do dubna. Díky severovýchodního monzunu (iruvai) se toto období vyznačuje horkými dny a chladnějšími nocemi. Během období dešťů vání vlhký jihozápadní monzun (hulhangu) nárazově od května do října. Toto období je charakteristické častějšími srážkami. Změny v počasí na Maledivách jsou minimální, v podstatě jsou spojeny pouze s častějším výskytem bouří a dešťů.Tropické klima zaručuje výskyt slunečních paprsků během celého roku, což vytváří perfektní podmínky pro celoroční turistickou sezónu na Maledivské ostrovech. Průměrné denní teploty se během celého roku pohybují mezi 28 ° C až 32 ° C. V noci teplota klesá na příjemných 24 ° C až 27 ° C. Nejteplejší měsíce jsou na Maledivách od února do dubna kdy vrcholí příval turistů. Teplota vody je v oblasti souostroví Malediv téměř konstantní, pohybuje se kolem 27 ° C. Příjemné klima doplňuje neustále vanoucí jemný vánek.


Aktuální počasí na Maledivách
23 červen
Neděle
29°C Polojasno 28°C
24 červen
Pondělí
29°C Polojasno 28°C
25 červen
Úterý
29°C Polojasno 29°C
26 červen
Středa
29°C Polojasno 29°C
27 červen
Čtvrtek
29°C Polojasno 29°C
28 červen
Pátek
29°C Polojasno 29°C
Východ a západ slunce
06:00
Východ slunce
18:20
Západ slunce
07:18
Místní čas
Roční přehled teploty vzduchu
30°C
Led
30°C
Úno
31°C
Bře
31°C
Dub
31°C
Kvě
30°C
Čer
30°C
Čvc
30°C
Srp
30°C
Zář
30°C
Říj
30°C
Lis
30°C
Pro
Roční přehled teploty moře
28°C
Led
29°C
Úno
29°C
Bře
30°C
Dub
30°C
Kvě
29°C
Čer
28°C
Čvc
29°C
Srp
28°C
Zář
28°C
Říj
29°C
Lis
28°C
Pro
Roční přehled srážek
114mm
Led
38mm
Úno
74mm
Bře
122mm
Dub
219mm
Kvě
167mm
Čer
150mm
Čvc
176mm
Srp
199mm
Zář
194mm
Říj
231mm
Lis
217mm
Pro

Vzdálenost a let

Vídeň
Schwechat (VIE)
Rakousko
5h 35min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Přestup (3h 25min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
4h 15min
Male
Malé International Airport (MLE)
Maledivy
Celková délka letu (s přestupom)
13h 15min

Víza a povinnosti

Před vstupem do země není třeba vyřizovat vízum. Vízum je uděleno při vstupu do země bez poplatku na dobu 30 dnů všem návštěvníkům, kteří budou mít:
- platný cestovní pas
- letenku/jízdenku, díky níž budou moci opustit zemi
- dostatek finančních prostředků na uhrazení nákladů při pobytu v zemi (150 USD/den) nebo potvrzení rezervace z hotelu či rezortu, kde hodlá pobývat (voucher).

Prodloužení pobytu lze získat za 50 USD/den (prodloužení o 30 dní, možnost prodloužení o dalších 60 dní pobytu).

Očkování není povinné (výjimkou je žlutá zimnice v případě, že přicházíte ze země, kde se vyskytuje). Doporučuje se očkování proti žloutence (A i B) a tyfu. O potřebných očkováních se informujte několik měsíců před vycestováním s vaším ošetřujícím lékařem nebo na specializovaných odděleních pro cizokrajné choroby.

Kde sa ubytovať

Orientační přehled cen

Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Bezpečnost

Souostroví Malediv je v současnosti při turistických návštěvách bezpečné. Úroveň kriminality vůči cizincům je zpravidla nízká. Je dobré dodržovat základní opatření a tak se vyvarovat případným nepříjemným zážitkem. Větší finanční obnosy, cennosti a osobní věci řadíme uložit do hotelového trezoru, který bývá součástí vybavení pokoje.

Doporučujeme udělat si fotokopii cestovního pasu, jakož i všech dokladů včetně platební karty. Před cestou je vhodné si zajistit zdravotní cestovní pojištění v ČR.

Peníze a ceny

Maledivská měna se nazývá Rufiyaa, která má 100 lari. Aktuální kurz je přibližně 1 USD = cca 15,40 MVR, 1 EUR = cca 16,25 MVR. V zemi se běžně (i na trzích) kromě místní měny platí americkými dolary. Většina turistických resortů akceptuje kromě USD i EUR a GBP, a běžně i zahraniční platební karty.

Vzhledem k tomu, že všechny nápoje, převážná většina potravin a spotřebního zboží je na Maledivské ostrovy dovážena, ceny nápojů, jídel, zda suvenýrů jsou o něco vyšší než v evropských turistických destinacích.

Doprava a transfery

Turisté jsou z letiště v Male na jednotlivé ostrovy přepravováni buď hydroplánem nebo lodí. Obecně jsou lety hydroplánem využívány zejména k přepravě na vzdálenější ostrovy. Transfer hydroplánem je cenově nákladnější, jde však o nezapomenutelný zážitek. Naopak doprava na ostrovy situované v blízkosti letiště je nejčastěji realizována loděmi či motorovými čluny. Lodní doprava je rovněž využívána pro spojení mezi ostrovy.

Doprava na samotných ostrovech Malediv není velmi rozvinutá, což je podmíněno malou rozlohou ostrovů. Turisté se na jednotlivých ostrovech přesouvají nejčastěji pěšky, bicyklem nebo golfovými buggy vozidly. Klasické silniční komunikace jsou vybudovány pouze v hlavním městě Male, na atolu Addu a na ostrově Fuvamullah.

Stravování

Tradiční Maledivská kuchyně je do velké míry ovlivněna dostupností lokálních potravin. Hlavní součástkou každého tradičního maledivského jídla je proto kokos, mango, ananas či plody moře. Na jídelníčku určitě nebudou chybět ryby wahoo, mahi mahi a tuňák. Tradiční maledivská kuchyně je indického typu, kari a ostatní ostré koření jsou tedy její neodmyslitelnou součástí.

Absolutní většina (asi 95%) všech potravin je na Maledivské ostrovy dovážena. Luxusní hotely nabízejí svým návštěvníkům široký výběr jídel, které jsou přizpůsobeny chutím turistů. V hotelových resortech je velmi oblíbená italská, francouzská, čínská, asijská, či arabská kuchyně. Většina hotelových komplexů poskytuje stravu ve formě bufetů. Obědy a večeře jsou v některých případech zajišťovány formou à la carte s výběrem z několika jídel.

Jelikož jsou Maledivy islámským státem, obyvatelé nepijí alkohol. Alkoholické nápoje není možné zakoupit ani v lokálních obchodech. Jejich konzumaci si mohou turisté vychutnat pouze v hotelových resortech.

Aktivity a atrakce

Na první pohled by se mohlo zdát, že Maledivy jsou destinací kde se nedá dělat nic víc než ležet na slunci, popíjet koktejly a sledovat západ slunce nad indickým oceánem. Opak je však pravdou. Maledivské ostrovy nabízejí turistům mnohem více než jen pasivní odpočinek na pláži. Na Maledivách je možné zažít skutečně dobrodružnou dovolenou.

Odhaduje se, že téměř polovina turistů přichází na Maledivy s úmyslem šnorchlovat nebo se potápět. Křišťálově čisté vody lagun, korálové útesy a bohatý podmořský život vytvářejí na Maledivské ostrovech jedinečné podmínky pro zmíněné aktivity.

Útesy na Maledivské ostrovech jsou takové nedotčené, že nemusíte plavat daleko od břehu abyste ocitli v bezprostřední blízkosti pestrobarevných korálových ryb, mořských želv, útesových žraloků či rejnoků. Šnorchlování je dostupné každému kdo umí plavat.

Dá se říci, že klasické šnorchlování je vhodné během celého roku, určité období jsou však lépe. Nejvhodnější období na šnorchlování je od ledna do dubna, kdy je zpravidla počasí nejlépe a voda nejčistší. Od května do září je počasí méně předvídatelné a pravděpodobnost bouřek je vyšší. Manta sezóna na Maledivské ostrovech vrcholí od srpna do listopadu. Říjen a listopad jsou klidnější, ale viditelnost se často snižuje, protože je plankton v tomto období nejvíce hojný.


Každý ostrovní rezort poskytuje svým hostům možnost zapůjčit si vybavení na šnorchlování. V případě, že plánujete strávit většinu dovolené šnorchlováním, doporučujeme přivést si vlastní šnorchlovací vybavení. Rezortové potápěčská centra nabízejí různé kurzy, které pomáhají začátečníkům naučit se šnorchlovat. Ochoten instruktoři turistům rádi poradí, ve kterých lokalitách je nejlépe pozorovat pestrý podmořský svět. Návštěvníci s citlivou pokožkou by měly při šnorchlování nosit tričko aby tak zabránili spálení pokožky. Méně zdatný plavci by neměli zapomínat na záchrannou vestu.

Na souostroví Malediv se nachází se velké množství potápěčských center ve kterých je možné absolvovat kurzy potápění zakončené certifikátem PADI. Ponorné střediska nabízejí úvodní lekci, která pomůže hostům rozhodnout, zda se cítí dostatečně sebevědomě na to, aby mohli pokračovat v tréninku. Pro ty, kteří nemají čas na absolvování celého kurzu, nabízejí některé ponorné střediska úvodní kurz (teoretický a praktický), který se skládá ze čtyř lekcí tréninku v mělké vodě (někdy v bazénu resortu) a potápění na útesu. Při potápění je možné spatřit obří manty, mořské želvy, mnoho druhů neškodných žraloků či murény. Další populární aktivitou je noční potápění. Korály se v noci otevírají a rozšiřují jejich barevné chapadla, zatímco humry, krevety a jiné noční druhy opouštějí své otvory, aby hledali jídlo. Maledivské vody v noci ožívají a fosforeskující plankton osvětluje oceán.

Jelikož 99% území Malediv tvoří moře, ostrovy se pyšní předními vodními sportovními středisky. Vodní sporty jsou zde opravdu velmi populární. Všechny ostrovní resorty mají vybudované sportovní středisko nějakého druhu. Obecně lze rozlišovat vodní sporty nemotorizované a motorizované. Nemotorizované vodní sporty jsou provozovány prakticky na všech ostrovech. Ne všechny střediska však nabízejí motorizované vodní aktivity, a to zejména kvůli snaze zabránit znečišťování oceánu, rušení klidu v letovisku a ochraně mořské fauny a flóry.

Nabídka nemotorizovaných vodních sportů se liší v závislosti na jednotlivých hotelů. Jejich poskytování je zpravidla zdarma. Snad nejoblíbenější nemotorizovaných vodních sport je windsurfing. Krásy ostrova je také možné pozorovat z kanoe či kajaku. Přestože se pádlování na kajaku či kanoe může zdát jednoduché, jde o velmi fyzicky náročnou aktivitu, hlavně na slunci. Klidné vody indického oceánu vytvářejí perfektní podmínky pro realizaci nadčasového trendy sportu Stand Up Paddle.Většina resortů má vybavení na provozování motorizovaných vodních sportů. Tyto aktivity jsou zpoplatněny. Vodní lyžování je turisty velmi oblíbené. Existují tu speciálně instruktážní tréninky a námořníci jsou trpěliví, když se začátečníci pokoušejí lyžovat poprvé. Parasailing je stejně vzrušující vyzkoušet jak sledovat. Mezi další motorizované sporty, které jsou provozovány na hotelových resortech patří wakeboarding, jízda na vodních skútrech, či banánu.

Turisté, kteří nemají zájem o namáhavé sportovní aktivity si mohou vychutnat plavbu na tradiční loďce dhoni, či katamaránu. Relaxace na lodi během západu slunce se sklenkou šumivého vína v ruce je vrcholem každé romantické dovolené na Maledivské souostroví. Okázalé zobrazení barev maledivských západů slunce z lodi umožňuje turistům pozorovat ostrov z jiné perspektivy. Ti nejšťastnější zahlédnou při plavbě stáda delfínů, kteří vyskakují nad hladinu oceánu, často jen pár metrů od břehu ostrova. Ačkoliv jsou plavby při západu slunce nejvyhledávanější, resorty rovněž nabízejí plavby s cílem zachytit jedinečný okamžik východu slunce.

Dhoni je tradiční maledivská loď, která je používána k rybolovu a přepravu cestujících nebo zboží. Dhoni je typická svým vysokým kulatým zakončením v přední části lodi. Plavidla jsou vyrobeny ze dřeva a jejich paluba je velmi prostorná. Loďky byly kdysi plachetnicemi, v dnešní době má však většina zabudovaný vnitřní motor, který umožňuje rychlost plavby v průměru 13 km za hodinu. Dhoni je ideálním dopravním prostředkem používaným zejména na výletní plavby.Rybolov byl od pradávna hlavním zdrojem potravy pro obyvatele Malediv. Ve snaze přiblížit návštěvníkům místní tradice nabízejí hotelové komplexy lekce rybolovu. Kromě triumfu z vlastního úlovku umožňují rybářské výpravy turistům sledovat malebné Maledivské ostrovy z paluby lodě. Rybářskou výpravu lze absolvovat za soumraku či před svítáním. V současnosti je velmi populární noční rybolov.

Většina turistů poletí hydroplánem při transferu z hlavního města Male do cílového letoviska. Přestože ostrovní střediska poskytují přepravu rychlostními loděmi, většina z nich nabízí i dopravu hydroplánem. Důvod je velmi jednoduchý, transfer hydroplánem je nezapomenutelným zážitkem a perfektním způsobem jako odstartovat vysněnou dovolenou. V případě, že hotelový resort neposkytuje transfer hydroplánem, návštěvníky jistě potěší možnost objednat si let hydroplánem jako samostatný výlet.

Délka letu může být krátká od cca 10 minut, do vzdálenějších letovisek se často letí déle než jednu hodinu. Samotné vzlet hydroplánu je většinou hladší než vzlet jakéhokoliv jiného letadla, je však velmi závislé na povětrnostních podmínkách. Po vzletu hydroplán plachtí ve vzduchu jako pták nad tyrkysovými lagunami. Pasažéři mohou ze vzduchu vidět nejluxusnější hotelové komplexy, stejně jako neobydlené, či domorodé ostrovy. Během letu hydroplánem je velmi zajímavé sledovat kontrastní barvy tmavě modrého Indického oceánu který se střídá s průzračnou vodou tyrkysové barvy v okolí pláží.

Některé ostrovní resorty pořádají návštěvu domorodých ostrovů v rámci jednodenních výletů. Zmíněné výlety umožňují návštěvníkům nahlédnout do reálného života domorodých Maldivcov. Nacházejí se zde typické barevné domky s přímořskými přístavy a malebnými rybářskými osadami. Turisté se na domorodé ostrovy vypravují zejména za účelem nákupu různých suvenýrů, jejichž ceny jsou zde nesrovnatelně nižší než na ostrovních letoviscích, či na letišti.Další alternativou jak zažít autentický zážitek a přiblížit se místní kultuře je návštěva hlavního města Male. Male je nejlidnatější ostrov Malediv a patří mezi jedno z nejhustěji obydlených míst na světě. Hlavní město Male nachází na stejnojmenném ostrově Male a většina turistických památek se nachází na severní části ostrova v pěší dostupnosti. Hlavní město je velmi rušné, nachází se zde velké množství potravinových tržišť a obchodů, s cenami výrazně nižšími než na hotelových resortech a letišti. Turisticky nejvyhledávanějšími místy jsou Páteční mešita, Náměstí republiky, či národní muzeum. Památník tsunami připomíná devastaci způsobenou zemětřesením a tsunami v roce 2004 v Indickém oceánu. Konstrukce z nerezové oceli je věnována těm, kteří přišli o život během přírodní katastrofy. Jejich jména jsou vyryté na každé z vertikálních tyčí konstrukce. Po namáhavém dni stráveném v hlavním městě si mohou návštěvníci odpočinout v Sultánova parku.

Sňatek je jednou s nejdůležitějších událostí v životě člověka. Je to životní milník, na který zamilované páry celý život s láskou vzpomínají. Jedinečným způsobem jako na tuto příležitost vzpomínat je zpečetěním symbolických svatebních slibů na Maledivské ostrovech.Převážná většina hotelových resortů na Maledivách má licenci k provádění takzvané symbolické svatby. Dokonce i páry které nejsou občanský svobodné, mohou uzavřít své symbolické manželství v jednom z Maledivské letovisek. Symbolická svatba neklade žádná práva či povinnosti, jedná se o obřadní slib ve kterém páry symbolicky zpečetí svou romantickou vazbu. Po dokončení obřadu je páru vydán symbolický oddací list. Hotelové resorty zajistí vše, od ubytování pro svatební hosty, či svědků, přes zajištění svatební kytice a dorty, svatební hostiny, fotografa nebo kameramana na obřad a všeho, co je potřeba. Symbolická ceremonie se může uskutečnit na kterémkoliv místě na ostrově: na terase vily, pláži, molu, plachetnici, či jachtě. Některé resorty dokonce nabízejí symbolický svatební obřad proveden pod vodou. Interiér "novomanželský" vily je rovněž možné přizpůsobit požadavkům zamilovaného páru, nejoblíbenějšími dekoracemi jsou aromatické svíčky a lupeny květů v posteli či ve vaně. Některé hotelové komplexy umožňují novomanželům zasadit vlastní palmový strom.

Svatba turistů na Maledivách může být vnímána jako obnovení slibů, které byly zpečetěno na civilním svatebním obřadu ve své vlastní zemi. Symbolická svatební ceremonie je také originální příležitostí k obnovení manželských slibů na výročí sňatku.

Dokonce i v případě, že nemáte svou svatbu na Maledivách, můžete si tento slavnostní akt připomenout svatební cestou v jednom z nejromantičtějších letovisek světa. Díky extrémně vysokému důrazu na respektování soukromí hotelových hostů jsou Maledivy ideální volbou při výběru svatební cesty. Každý resort se nachází na samostatném ostrově, který obývá pouze nezbytný počet zaměstnanců a ostatní hoteloví hosté. Páry které se rozhodly strávit svatební cestu na Maledivské souostroví obzvlášť oblibě ubytování v ikonických vilách nad vodou. Mnohé z nich mají otevřeno koupelny, soukromé bazény a přímý vstup do laguny.

Některé hotelové resorty nabízejí zamilováním párem speciální balíčky, které obsahují romantickou výzdobu vilového interiéru, květiny, drobné občerstvení, láhev sektu, či párové masáže. Svatební cesta se nemusí uskutečnit bezprostředně po svatbě, hotely většinou poskytují zvýhodněné ceny ubytování, zda zmíněné balíčky v období do 6 měsíců po svatebním obřadu (potvrzení data třeba dokumentovat kopií oddacího listu).

nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK