Aktivity a atrakce, Maledivy

90 hotelů | ubytování od 13037 Kč
Na první pohled by se mohlo zdát, že Maledivy jsou destinací kde se nedá dělat nic víc než ležet na slunci, popíjet koktejly a sledovat západ slunce nad indickým oceánem. Opak je však pravdou. Maledivské ostrovy nabízejí turistům mnohem více než jen pasivní odpočinek na pláži. Na Maledivách je možné zažít skutečně dobrodružnou dovolenou.

Odhaduje se, že téměř polovina turistů přichází na Maledivy s úmyslem šnorchlovat nebo se potápět. Křišťálově čisté vody lagun, korálové útesy a bohatý podmořský život vytvářejí na Maledivské ostrovech jedinečné podmínky pro zmíněné aktivity.

Útesy na Maledivské ostrovech jsou takové nedotčené, že nemusíte plavat daleko od břehu abyste ocitli v bezprostřední blízkosti pestrobarevných korálových ryb, mořských želv, útesových žraloků či rejnoků. Šnorchlování je dostupné každému kdo umí plavat.

Dá se říci, že klasické šnorchlování je vhodné během celého roku, určité období jsou však lépe. Nejvhodnější období na šnorchlování je od ledna do dubna, kdy je zpravidla počasí nejlépe a voda nejčistší. Od května do září je počasí méně předvídatelné a pravděpodobnost bouřek je vyšší. Manta sezóna na Maledivské ostrovech vrcholí od srpna do listopadu. Říjen a listopad jsou klidnější, ale viditelnost se často snižuje, protože je plankton v tomto období nejvíce hojný.


Každý ostrovní rezort poskytuje svým hostům možnost zapůjčit si vybavení na šnorchlování. V případě, že plánujete strávit většinu dovolené šnorchlováním, doporučujeme přivést si vlastní šnorchlovací vybavení. Rezortové potápěčská centra nabízejí různé kurzy, které pomáhají začátečníkům naučit se šnorchlovat. Ochoten instruktoři turistům rádi poradí, ve kterých lokalitách je nejlépe pozorovat pestrý podmořský svět. Návštěvníci s citlivou pokožkou by měly při šnorchlování nosit tričko aby tak zabránili spálení pokožky. Méně zdatný plavci by neměli zapomínat na záchrannou vestu.

Na souostroví Malediv se nachází se velké množství potápěčských center ve kterých je možné absolvovat kurzy potápění zakončené certifikátem PADI. Ponorné střediska nabízejí úvodní lekci, která pomůže hostům rozhodnout, zda se cítí dostatečně sebevědomě na to, aby mohli pokračovat v tréninku. Pro ty, kteří nemají čas na absolvování celého kurzu, nabízejí některé ponorné střediska úvodní kurz (teoretický a praktický), který se skládá ze čtyř lekcí tréninku v mělké vodě (někdy v bazénu resortu) a potápění na útesu. Při potápění je možné spatřit obří manty, mořské želvy, mnoho druhů neškodných žraloků či murény. Další populární aktivitou je noční potápění. Korály se v noci otevírají a rozšiřují jejich barevné chapadla, zatímco humry, krevety a jiné noční druhy opouštějí své otvory, aby hledali jídlo. Maledivské vody v noci ožívají a fosforeskující plankton osvětluje oceán.

Jelikož 99% území Malediv tvoří moře, ostrovy se pyšní předními vodními sportovními středisky. Vodní sporty jsou zde opravdu velmi populární. Všechny ostrovní resorty mají vybudované sportovní středisko nějakého druhu. Obecně lze rozlišovat vodní sporty nemotorizované a motorizované. Nemotorizované vodní sporty jsou provozovány prakticky na všech ostrovech. Ne všechny střediska však nabízejí motorizované vodní aktivity, a to zejména kvůli snaze zabránit znečišťování oceánu, rušení klidu v letovisku a ochraně mořské fauny a flóry.

Nabídka nemotorizovaných vodních sportů se liší v závislosti na jednotlivých hotelů. Jejich poskytování je zpravidla zdarma. Snad nejoblíbenější nemotorizovaných vodních sport je windsurfing. Krásy ostrova je také možné pozorovat z kanoe či kajaku. Přestože se pádlování na kajaku či kanoe může zdát jednoduché, jde o velmi fyzicky náročnou aktivitu, hlavně na slunci. Klidné vody indického oceánu vytvářejí perfektní podmínky pro realizaci nadčasového trendy sportu Stand Up Paddle.



Většina resortů má vybavení na provozování motorizovaných vodních sportů. Tyto aktivity jsou zpoplatněny. Vodní lyžování je turisty velmi oblíbené. Existují tu speciálně instruktážní tréninky a námořníci jsou trpěliví, když se začátečníci pokoušejí lyžovat poprvé. Parasailing je stejně vzrušující vyzkoušet jak sledovat. Mezi další motorizované sporty, které jsou provozovány na hotelových resortech patří wakeboarding, jízda na vodních skútrech, či banánu.

Turisté, kteří nemají zájem o namáhavé sportovní aktivity si mohou vychutnat plavbu na tradiční loďce dhoni, či katamaránu. Relaxace na lodi během západu slunce se sklenkou šumivého vína v ruce je vrcholem každé romantické dovolené na Maledivské souostroví. Okázalé zobrazení barev maledivských západů slunce z lodi umožňuje turistům pozorovat ostrov z jiné perspektivy. Ti nejšťastnější zahlédnou při plavbě stáda delfínů, kteří vyskakují nad hladinu oceánu, často jen pár metrů od břehu ostrova. Ačkoliv jsou plavby při západu slunce nejvyhledávanější, resorty rovněž nabízejí plavby s cílem zachytit jedinečný okamžik východu slunce.

Dhoni je tradiční maledivská loď, která je používána k rybolovu a přepravu cestujících nebo zboží. Dhoni je typická svým vysokým kulatým zakončením v přední části lodi. Plavidla jsou vyrobeny ze dřeva a jejich paluba je velmi prostorná. Loďky byly kdysi plachetnicemi, v dnešní době má však většina zabudovaný vnitřní motor, který umožňuje rychlost plavby v průměru 13 km za hodinu. Dhoni je ideálním dopravním prostředkem používaným zejména na výletní plavby.



Rybolov byl od pradávna hlavním zdrojem potravy pro obyvatele Malediv. Ve snaze přiblížit návštěvníkům místní tradice nabízejí hotelové komplexy lekce rybolovu. Kromě triumfu z vlastního úlovku umožňují rybářské výpravy turistům sledovat malebné Maledivské ostrovy z paluby lodě. Rybářskou výpravu lze absolvovat za soumraku či před svítáním. V současnosti je velmi populární noční rybolov.

Většina turistů poletí hydroplánem při transferu z hlavního města Male do cílového letoviska. Přestože ostrovní střediska poskytují přepravu rychlostními loděmi, většina z nich nabízí i dopravu hydroplánem. Důvod je velmi jednoduchý, transfer hydroplánem je nezapomenutelným zážitkem a perfektním způsobem jako odstartovat vysněnou dovolenou. V případě, že hotelový resort neposkytuje transfer hydroplánem, návštěvníky jistě potěší možnost objednat si let hydroplánem jako samostatný výlet.

Délka letu může být krátká od cca 10 minut, do vzdálenějších letovisek se často letí déle než jednu hodinu. Samotné vzlet hydroplánu je většinou hladší než vzlet jakéhokoliv jiného letadla, je však velmi závislé na povětrnostních podmínkách. Po vzletu hydroplán plachtí ve vzduchu jako pták nad tyrkysovými lagunami. Pasažéři mohou ze vzduchu vidět nejluxusnější hotelové komplexy, stejně jako neobydlené, či domorodé ostrovy. Během letu hydroplánem je velmi zajímavé sledovat kontrastní barvy tmavě modrého Indického oceánu který se střídá s průzračnou vodou tyrkysové barvy v okolí pláží.

Některé ostrovní resorty pořádají návštěvu domorodých ostrovů v rámci jednodenních výletů. Zmíněné výlety umožňují návštěvníkům nahlédnout do reálného života domorodých Maldivcov. Nacházejí se zde typické barevné domky s přímořskými přístavy a malebnými rybářskými osadami. Turisté se na domorodé ostrovy vypravují zejména za účelem nákupu různých suvenýrů, jejichž ceny jsou zde nesrovnatelně nižší než na ostrovních letoviscích, či na letišti.



Další alternativou jak zažít autentický zážitek a přiblížit se místní kultuře je návštěva hlavního města Male. Male je nejlidnatější ostrov Malediv a patří mezi jedno z nejhustěji obydlených míst na světě. Hlavní město Male nachází na stejnojmenném ostrově Male a většina turistických památek se nachází na severní části ostrova v pěší dostupnosti. Hlavní město je velmi rušné, nachází se zde velké množství potravinových tržišť a obchodů, s cenami výrazně nižšími než na hotelových resortech a letišti. Turisticky nejvyhledávanějšími místy jsou Páteční mešita, Náměstí republiky, či národní muzeum. Památník tsunami připomíná devastaci způsobenou zemětřesením a tsunami v roce 2004 v Indickém oceánu. Konstrukce z nerezové oceli je věnována těm, kteří přišli o život během přírodní katastrofy. Jejich jména jsou vyryté na každé z vertikálních tyčí konstrukce. Po namáhavém dni stráveném v hlavním městě si mohou návštěvníci odpočinout v Sultánova parku.

Sňatek je jednou s nejdůležitějších událostí v životě člověka. Je to životní milník, na který zamilované páry celý život s láskou vzpomínají. Jedinečným způsobem jako na tuto příležitost vzpomínat je zpečetěním symbolických svatebních slibů na Maledivské ostrovech.



Převážná většina hotelových resortů na Maledivách má licenci k provádění takzvané symbolické svatby. Dokonce i páry které nejsou občanský svobodné, mohou uzavřít své symbolické manželství v jednom z Maledivské letovisek. Symbolická svatba neklade žádná práva či povinnosti, jedná se o obřadní slib ve kterém páry symbolicky zpečetí svou romantickou vazbu. Po dokončení obřadu je páru vydán symbolický oddací list. Hotelové resorty zajistí vše, od ubytování pro svatební hosty, či svědků, přes zajištění svatební kytice a dorty, svatební hostiny, fotografa nebo kameramana na obřad a všeho, co je potřeba. Symbolická ceremonie se může uskutečnit na kterémkoliv místě na ostrově: na terase vily, pláži, molu, plachetnici, či jachtě. Některé resorty dokonce nabízejí symbolický svatební obřad proveden pod vodou. Interiér "novomanželský" vily je rovněž možné přizpůsobit požadavkům zamilovaného páru, nejoblíbenějšími dekoracemi jsou aromatické svíčky a lupeny květů v posteli či ve vaně. Některé hotelové komplexy umožňují novomanželům zasadit vlastní palmový strom.

Svatba turistů na Maledivách může být vnímána jako obnovení slibů, které byly zpečetěno na civilním svatebním obřadu ve své vlastní zemi. Symbolická svatební ceremonie je také originální příležitostí k obnovení manželských slibů na výročí sňatku.

Dokonce i v případě, že nemáte svou svatbu na Maledivách, můžete si tento slavnostní akt připomenout svatební cestou v jednom z nejromantičtějších letovisek světa. Díky extrémně vysokému důrazu na respektování soukromí hotelových hostů jsou Maledivy ideální volbou při výběru svatební cesty. Každý resort se nachází na samostatném ostrově, který obývá pouze nezbytný počet zaměstnanců a ostatní hoteloví hosté. Páry které se rozhodly strávit svatební cestu na Maledivské souostroví obzvlášť oblibě ubytování v ikonických vilách nad vodou. Mnohé z nich mají otevřeno koupelny, soukromé bazény a přímý vstup do laguny.

Některé hotelové resorty nabízejí zamilováním párem speciální balíčky, které obsahují romantickou výzdobu vilového interiéru, květiny, drobné občerstvení, láhev sektu, či párové masáže. Svatební cesta se nemusí uskutečnit bezprostředně po svatbě, hotely většinou poskytují zvýhodněné ceny ubytování, zda zmíněné balíčky v období do 6 měsíců po svatebním obřadu (potvrzení data třeba dokumentovat kopií oddacího listu).

Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK