Základní informace

Spojené Arabské Emiráty jsou unií sedmi emirátů rozprostírajících se na Arabském poloostrově. SAE je velmi moderní, ekonomicky vyspělá a silná země s diverzifikovaným hospodářstvím a rozvinutými sektory služeb, turistického ruchu, stavebnictví a obchodu.

Oficiálním náboženstvím je Islám, který je v mnohém spjat s místní kulturou, její zvyky a tradicemi. Emiráty jsou přesto kosmopolitní a poměrně liberální společenství s vysokou mírou globalizace. Domácí obyvatelstvo tvoří pouze 15% celkové populace. Zbytek jsou zahraniční přistěhovalci, přibližně 8,5 milionu, kteří jsou dominantní složkou pracovní síly napříč všemi odvětvími.

V posledních třech desetiletích prošly SAE rapidním ekonomickým rozvojem. Je patrný ohromný rozmach turismu a stavebnictví a letectví. Ropný průmysl ale zůstává i nadále důležitým hospodářským odvětvím. Největším městem je Dubaj, který je dnes považován za "globální" město světového významu.

Název:
Spojené Arabské Emiráty
Státní zřízení:
Federace sedmi emirátů
Vznik:
2.12.1971
Rozloha:
cca 83 600 km 2
Počet obyvatel:
Odhad 2017 - cca 10 139 000
Jazyk:
Arabština (úřední jazyk), angličtina, hindi, urdu, Farr
Hlavní město:
Abu Dhabi
Náboženství:
Islám (cca 96% obyvatel, jiné náboženství jsou tolerovány)
Etnické složení:
Arabové, Íránci, Pákistánci, Indové a jiní
Úřední měna:
1 Dirham (Dhs), anglicky 1 UAE Dirham (AED)
Řídí se:
pravá strana
Telefonická předvolba:
+971

Klimatické podmínky

Ve Spojených Arabských Emirátech je tropická suché klima. V zimě je tu teplo a slunečno av letních měsících horko a vlhko. Nejlepší teploty na návštěvu Emirátů jsou v měsících září až květen. Ideální teploty vzduchu a vody jsou v měsících březen, duben, květen a potom říjen a listopad. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje na úrovni 50 až 60%.

V zimních měsících dosahují průměrné teploty příjemných 26 stupňů. V noci je však chladnější, 15 až 16 stupňů. Chladný vzduch od moře přináší směrem na pobřeží nárazové větry Shamal. Naopak nejteplejší jsou letní měsíce červenec a srpen, kdy průměrné denní teploty dosahují 42 až 45 stupňů. V tomto období zde je i nejvyšší vlhkost vzduchu, někdy až 90%. Srážky se v Emirátech vyskytují zřídka. Nejvíce srážek je v měsících únor a březen.

Cestovní doklady a víza

S platností od 22. 3. 2014 byla Slovenská republika spolu s ostatními členskými zeměmi EU zařazena do zvýhodněného vízového režimu nazývaného "visa on arrival" nebo víza po příletu. Držitelem cestovního pasu České republiky je při vstupu do SAE uděleno bezplatné vízum opravňující k pobytu na 30 dní.

Podmínkou udělení "visa on arrival" je cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od vstupu do Spojených Arabských Emirátů.

Místní čas

Časový posun:
zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny

Zdravotní péče

Občané České republiky si zdravotní ošetření hradí v plné výši z vlastních prostředků. Dohoda o poskytování bezplatné zdravotní péče mezi SAE a SR není.
Doporučujeme se před cestou pojistit.

Očkování

V rámci běžné turistické návštěvy SAE není předepsáno žádné povinné očkování. Možné zdravotní rizika konzultujte s lékařem nebo v našich nemocnicích na odděleních cizokrajných chorob, resp. hledejte potřebné informace na stráncewww.ockovanie.sk.

Elektrické napětí

V SAE je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je zpravidla potřebný adaptér. Zdarma je k dispozici na recepci hotelu. Nabíječky pro kamery, mobily a holící strojky můžete používat bez problémů.

Měna a peníze

Místní měnou SAE je Dirham (Dhs / AED). Výměnu valut je možné uskutečnit bez omezení v hotelích, směnárnách nebo bankách. Nejvýhodnější kurz je v bankách. Nejznámější vyměnitelnou měnou je USD, se kterou je možné provádět i přímé platby v obchodech. Doporučuje se však platit místní měnou. Vyměňují se i jiné valuty jako například EUR, kurz se však denně mění.

Akceptovány jsou mezinárodní platební a kreditní karty (American Express, MasterCard, Diner 's Club, Visa). V obchodech je možné platit i kartou Visa Electron. Při otázce, v jaké měně má být platba kartou zrealizována doporučujeme vždy zvolit možnost přepočtu na domácí měnu Dirham.

Při sjednávání slev je výhodnější platit v hotovosti av dirhamů.

Orientační kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientační kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs

Celní předpisy

Celní režim je liberální. Je povoleno dovést cigarety, 1 litr alkoholického nápoje a 2 litry vína pro vlastní spotřebu. Neplatí to pro návštěvníky muslimského náboženství. Striktní zákazy a omezení se týkají dovozu drog, zbraní, erotické a pornografické literatury. Uvedené položky podléhají zákazu a při porušení podléhají konfiskaci s postihem (peněžitá pokuta, vyhoštění).

Oblečení

Letní oblečení je vhodné pro návštěvníky během celého roku. V zimních měsících doporučujeme si s sebou vzít teplejší svetr nebo větrovku na chladnější noci. SAE jsou muslimskou zemí a proto se očekává, že návštěvníci budou na veřejnosti chodit oblečení konzervativnější. Plážové oblečení a plavky jsou akceptovány v hotelech a na plážích. Nudismus nebo opalování se nahoře bez je zakázáno. V luxusních hotelech byste na večeři měli mít formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy delší sukně, kalhoty nebo šaty).
Místní obyvatelstvo snadno rozpoznáte podle tradičních oděvů, které nosí na znak hrdosti. Muži se oblékají do bílého dishdashu s bílým šátkem kolem hlavy, upevněnou dvěma černými kruhy. Ženy nosí černou Abajo se závojem tak aby si skryli postavu a vlasy. Některé ženy nosí nikáb, který jim zakrývá i celý obličej. Muži zastávající vysoké pozice ve vládě nosí dishdash v různých barevných provedeních, jako například v modrém, zlatem či červeném, případně mají oblečený masivní černý plášť s ozdobnými lemy.

Stravování

Hotely a restaurace v Emirátech jsou pověstné špičkovou kuchyní a vynikající stravou. Snídaně a večeře jsou v hotelích servírované formou bufetu. Zejména emirát Dubaj je proslulý svou gastronomickou scénou. Najdete zde restaurace všeho druhu, zejména asijské, indické, arabské, libanonské ale i italské, francouzské, americké a moderní fusion podniky. Během muslimského postního měsíce ramadánu byste se na znak respektu a solidarity s domácími měli zdržet konzumace jídla a pití na veřejnosti.
Mezi tradiční jídla, nápoje a pokrmy, které byste v Emirátech měli vyzkoušet patří hummus (pasta z cizrny), arabský chléb, maso shawarma, které je obdobou tureckého kebabu, datle a dezerty z datlí, velbloudí mléko, výrobky z velbloudího mléka a samozřejmě silná arabská káva.
Kozumácia vepřového masa je z hlediska islámu muslimům zakázána. Přesto je vepřové maso dostupné v některých obchodech a také ho najdete i v nabídce restaurací a hotelů.

Alkohol

Alkohol je podáván pouze v hotelích, licencovaných restauracích a barech. Alkohol se nedá koupit běžně v potravinách, pouze na letišti v Duty Free zónách nebo ve specializovaných prodejnách (bottle shop), kde alkohol prodají jen držitelem speciálního průkazu (rezidenti).
Alkohol je denně doplňován iv minibarech na pokojích (za poplatek).

Pitná voda

Voda z vodovodu je užitná a vyrábí se odsolováním mořské vody. Nedoporučuje se ji konzumovat. Pitná voda je balená v plastových lahvích, dostat ji koupit v restauracích nebo v obchodech.

Spropitné

Daně a poplatky jsou již zahrnuty v ceně služeb. Malá pozornost ve výši 5 až 10% z ceny konzumace nebo služeb je vždy vítána.

Místní doprava

Většina plážových hotelů zajišťuje shuttle bus, bezplatnou dopravu pro své klienty do centra Dubaje a zpět. Velmi dostupná av přijatelných cenových relacích je i doprava taxíky. Taxislužby v Emirátech jsou státní. Městskou hromadnou dopravu využívají především přistěhovalci z Asie. Metro bylo oficiálně uvedeno do provozu 09.09.2009. Jeho největší část, z celkové délky 52 km, funguje nad zemí av staré části Dubaje zas pod zemí. Všechny zastávky a vlaky jsou plně klimatizované. Mezi zastávkami metra a důležitými místy funguje kyvadlová autobusová doprava.
V rámci městských částí Dubai Marina, Jumeirah, Umm Sequem a Al Sofouh můžete využívat novou moderní tramvaj. Populární jsou i velké vodní taxíky, které mají zastávku v Dubai Marina, na palmovém ostrově Palm Jumeirah, v městské části Business Bay (Downtown) a na březích zátoky Dubai Creek.
V Dubaji av Abu Dhabi jsou dostupné i přepravní služby UBER a Careem. Stačí si stáhnout aplikace a mít registrovány platnou kreditní kartu.

Koupání a pláže

V Emirátech se setkáte se třemi kategoriemi pláží: soukromé hotelové, veřejné placené a veřejné neplacené. Soukromé hotelové pláže mají plážové rezorty a jsou přístupné pouze hostům hotelu nebo hostům z městských hotelů, které mají smlouvu s některým z plážových resortů.
Veřejné placené a neplacené pláže využívají hosté městských hotelů. Městské hotely zajišťují většinou jednou denně oboustranný transfer na jednu z pláží. Na pláži je možne zapůjčit si lehátka, slunečníky a ručníky (za poplatek). Největší veřejná pláž v Dubai Marina je navíc vybavena sportovišti, šatnami, skříňkami a sprchami.

Fotografování

Běžné fotografování je akceptováno. Neměli byste fotografovat muslimské ženy, paláce, vládní instituce, vojenské a průmyslové objekty. Fotografovat místních mužů a děti byste měli jen s jejich svolením.

Telefonování, Roaming a Internet

Mobilní signál je prakticky na celém území SAE. V Emirátech fungují dva státní telekomunikační operátoři, Etisalat (celé SAE) a du (pouze v Dubaji). Telefonické hovory z pevné linky na pevnou linku jsou v rámci jednoho emirátu zdarma. Hovory do ciziny se platí. Nejvhodnější je telefonovat mezi 21,00 - 06,00 hodinou, kdy je tarif nejlevnější. Telefonování z hotelu je kromě místních hovorů poměrně drahé. Slovenská mobilní operátoři mají s místními operátory podepsané roamingové smlouvy. Tarify si prověřte u svého operátora.

Nákupy

Spojené Arabské Emiráty a zejména Dubaj patří mezi nejpopulárnější nákupní destinace světa. Najdete zde nespočet nákupních center a téměř každá značka na jakou si vzpomenete zde má své zastoupení. Největším nákupním střediskem světa je The Dubai Mall. Mezi další populární nákupní centra patří Mall of the Emirates a Marina Mall v Dubaji a Yas Mall, Abu Dhabi Mall a Marina Mall v Abu Dhabi.

Nezapomenutelným zážitkem je návštěva dubajského zlatého bazaru, kde se denně prodá cca 1 tuna zlatých šperků. Najdete zde množství orientálních výrobků ze zemí Blízkého Východu az jižní Asie.

Bezpečnost

Spojené Arabské Emiráty patří mezi nejbezpečnější země světa. Z důvodu přísných trestů a efektivní policii se Emiráty těší velmi nízké kriminalitě. V roce 2017 byly Emiráty po Finsku prohlášeno za druhou nejbezpečnější zemi světa (World Economic Forum).

Zastupitelský úřad pro SAE

Velvyslanectví České Republiky v SAE
Embassy of the Czech Republic
Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, P.O.Box 27009
Abú Dhabí, Spojené Arabské Emiráty

Tel: +971 2 678 2800
Email: [email protected]
Web: www.mzv.cz/abudhabi
Pracovní doba: 09:00 do 12:00

Proč cestovat do Emirátů? Proč cestovat do Emirátů? Jak si správně vybrat? Jak si správně vybrat? Proč cestovat s eDubai.cz? Proč cestovat s eDubai.cz? Počasí v Emirátech Počasí v Emirátech FAQ - často kladené otázky FAQ - často kladené otázky Počasí na Maledivách Počasí na Maledivách Počasí na Mauríciu Počasí na Mauríciu Počasí na Seychelách Počasí na Seychelách

Mohlo by vás zajímat

Počasí v Emirátech Počasí v Emirátech
Jaké je počasí v Dubaji? Kdy a ve kterých měsících je nejlepší cestovat do Emirátů?
Cookies Cookies
Počasí na Seychelách Počasí na Seychelách
Jaké je počasí na Seychelách? Kdy a ve kterých měsících je nejlepší cestovat na Seychely?
Počasí na Maledivách Počasí na Maledivách
Jaké je počasí na Maledivách? Kdy a ve kterých měsících je nejlepší cestovat na Maledivy?
Počasí na Mauríciu Počasí na Mauríciu
Jaké je počasí na Mauríciu? Kdy a ve kterých měsících je nejlepší cestovat na Maurícius?
Ramadán Ramadán
Čo je Ramadán? Ovplyvní Vás počas dovolenky?
Garanční list Garanční list
GDPR - ochrana osobních údajů GDPR - ochrana osobních údajů
FAQ - často kladené otázky FAQ - často kladené otázky
Všeobecné smluvní podmínky (zájezd) Všeobecné smluvní podmínky (zájezd)
Všeobecné zmluvné podmienky účasti na zájazdoch organizovaných DUBTOUR GROUP s.r.o.
Všeobecné smluvní podmínky (ubytovanie) Všeobecné smluvní podmínky (ubytovanie)
Všeobecné zmluvné podmienky sprostredkovania jednotlivých služieb cestovného ruchu
Reklamační řád Reklamační řád
Reklamační řád cestovní kanceláře DUBTOUR GROUP s.r.o.
Akční nabídka
nahoru
OK
Načítáva se článek...
PAGE_IS_OK