Informace – Spojené arabské emiráty | eDubai.cz

Základní informace

Spojené arabské emiráty jsou moderní a kosmopolitní. Oficiálním náboženstvím je Islám, který je v mnohém spjat s místní kulturou, zvyky, tradicemi a každodenním stylem života. Původní obyvatelstvo tvoří asi 15% celkové populace. Zbytek tvoří přibližně 8,5 milionu zahraničních přistěhovalců, kteří jsou dominantní složkou pracovní síly napříč všemi odvětvími. SAE jsou ekonomicky silnou a vyspělou zemí s diverzifikovaným hospodářstvím a rozvinutými sektory služeb, turistického ruchu, stavebnictví a mezinárodního obchodu. Přesto zůstává ropný průmysl i nadále nejdůležitějším hospodářským odvětvím. V posledních třech dekádách prošly Emiráty rapidním ekonomickým rozvojem. Největším městem je Dubaj, která je dnes považována za „globální" město světového významu.

Název:
Spojené arabské emiráty
Státní zřízení:
Federace sedmi emirátů
Vznik
2.12.1971
Rozloha
cca 83 600 km2
Počet obyvatel
Odhad 2017 – cca 10 139 000
Jazyk
Arabština (úřední jazyk), angličtina, hindi, urdu, fársí
Hlavní město
Abu Dhabi
Náboženství
Islám (cca 96% obyvatel, jiná náboženství jsou tolerována)
Etnické složení
Arabové, Íránci, Pákistánci, Indové a jiní
Úřední měna
1 Dirham (Dhs), anglicky 1 UAE Dirham (AED)
Řídí se:
pravá strana
Telefonická předvolba:
+971

Klimatické podmínky

Ve Spojených arabských emirátech převládá tropické a suché klima. V zimě je zde teplo a slunečno a v letních měsících horko a vlhko. Nejlepší teploty na návštěvu Emirátů jsou v měsících září až květen. Ideální teploty vzduchu a vody jsou v měsících březen, duben, květen, říjen a listopad. Průměrná vlhkost vzduch se pohybuje na úrovni 50 až 60%.
V zimních měsících dosahují průměrné teploty příjemných 26 stupňů. V noci je však chladněji, 15 až 16 stupňů. Chladný vzduch od moře přináší směrem na pobřeží nárazové větry Shamal. Naopak nejteplejší jsou letní měsíce červenec a srpen, kdy průměrné denní teploty dosahují 42 až 45 stupňů. V tomto období je i nejvyšší vlhkost vzduchu, někdy až 90%. Srážky se v Emirátech vyskytují zřídka. Nejvíce srážek spadne v únoru a březnu.

Cestovní doklady a víza

Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7. 5. 2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.

Místní čas

Časový posun – zimní čas +3 hodiny, letní čas +2 hodiny.

Zdravotní péče

Občané České republiky si zdravotní ošetření hradí v plné výši z vlastních prostředků. Dohoda o poskytování bezplatné zdravotní péče mezi SAE a ČR není uzavřena. Doporučujeme se před cestou pojistit.

Očkování

V rámci běžné turistické návštěvy SAE není předepsáno žádné povinné očkování. Možná zdravotní rizika konzultujte s lékařem nebo v nemocnicích na odděleních cizokrajných chorob, resp. hledejte potřebné informace na www.ockovani.cz.

Elektrické napětí

V SAE je 220 V se zásuvkami anglického typu se třemi kolíky. Pro připojení přístrojů je zpravidla potřebný adaptér. Zdarma je k dispozici na recepci hotelu. Nabíječky pro kamery, mobily a holicí strojky lze používat bez problémů.

Měna a peníze

Místní měnou v SAE je Dirham (Dhs, anglicky AED). Výměnu valut je možné uskutečnit bez omezení v hotelech, směnárnách nebo bankách. Nejvýhodnější kurz je v bankách. Nejznámější vyměnitelnou měnou je USD, se kterým je možné provádět i přímé platby v obchodech. Doporučuje se však platit místní měnou. Vyměňují se i jiné valuty jako například EUR, kurz se však denně mění.
Akceptovány jsou mezinárodní platební a kreditní karty (např. American Express, MasterCard, Diners Club, Visa). V obchodech je možné platit i kartou Visa Electron. Při otázce, v jaké měně má být platba kartou zrealizována doporučujeme vždy zvolit možnost přepočtu na domácí měnu Dirham.
Při sjednávání slev je výhodnější platit v hotovosti a v Dirhamech.

Orientační kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientační kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs

Celní předpisy

Celní režim je liberální. Je povoleno dovést cigarety, 1 litr alkoholického nápoje a 2 litry vína pro vlastní spotřebu. Toto neplatí pro návštěvníky muslimského náboženství. Striktní zákazy a omezení se týkají dovozu drog, zbraní, erotické a pornografické literatury. Uvedené položky podléhají zákazu a při porušení těchto nařízení podléhají konfiskaci s postihem (peněžitá pokuta, vyhoštění).

Oblečení

Letní oblečení je vhodné během celého roku. V zimních měsících doporučujeme přibalit teplejší svetr nebo větrovku na chladnější noci. SAE jsou muslimskou zemí, a proto se očekává, že návštěvníci budou na veřejnosti oblečeni v konzervativnějším stylu. Plážové oblečení a plavky jsou akceptovány v hotelech a na plážích. Nudismus nebo opalování se nahoře bez je zakázáno. V luxusních hotelech byste na večeři měli mít formální oblečení (páni dlouhé kalhoty a košile, dámy delší sukně, kalhoty nebo šaty).
Místní obyvatelstvo snadno rozpoznáte podle tradičních oděvů, které nosí jako znak hrdosti. Muži se oblékají do bílého dishdashu s bílým šátkem kolem hlavy, který mají upevněný dvěma černými kruhy. Ženy nosí černou abáju se závojem tak, aby si skryly postavu a vlasy. Některé ženy nosí nikáb, který jim zakrývá i celý obličej. Muži zastávající vysoké pozice ve vládě nosí dishdash v různých barevných provedeních, jako například v modrém, zlatem či červeném, případně mají oblečený masivní černý plášť s ozdobnými lemy.

Stravování

Hotely a restaurace v Emirátech jsou pověstné špičkovou kuchyní a vynikajícími pokrmy. Snídaně a večeře jsou servírované formou bufetu. Zejména emirát Dubaj je proslulý svou gastronomickou scénou. Najdete zde restaurace všeho druhu, zejména asijské, indické, arabské, libanonské ale i italské, francouzské, americké a moderní fusion podniky. Během muslimského postního měsíce ramadánu byste se na znak respektu a solidarity s domácími měli zdržet konzumace jídla a pití na veřejnosti.
Mezi tradiční jídla, nápoje a pokrmy, které byste v Emirátech měli vyzkoušet patří hummus (pasta z cizrny), arabský chléb, maso shawarma, které je obdobou tureckého kebabu, datle a dezerty z datlí, velbloudí mléko, výrobky z velbloudího mléka a samozřejmě silná arabská káva.
Konzumace vepřového masa je muslimům zakázána. Přesto je vepřové maso dostupné v některých obchodech, a také ho najdete v nabídce restaurací a hotelů.

Alkohol

Alkohol je podáván pouze v hotelech, licencovaných restauracích a barech. Alkohol se nedá koupit běžně v potravinách, pouze na letišti v Duty Free zónách nebo ve specializovaných prodejnách (bottle shop), kde alkohol prodají jen držitelům speciálního průkazu (rezidenti).
Alkohol je denně doplňován do minibarů na pokojích (za poplatek).

Pitná voda

Voda z vodovodu je užitná a vyrábí se odsolováním mořské vody. Nedoporučuje se ji konzumovat. Pitná voda je balená v plastových lahvích, které jsou k dostání v restauracích nebo v obchodech.

Spropitné

Daně a poplatky jsou již zahrnuty v ceně služeb. Malá pozornost ve výši 5 až 10% z ceny konzumace nebo služeb je vždy vítána.

Místní doprava

Většina plážových hotelů zajišťuje shuttle bus, bezplatnou dopravu pro své klienty do centra Dubaje a zpět. Velmi dostupná a v přijatelných cenových relacích je i doprava taxíky. Taxislužby v Emirátech jsou státní. Městskou hromadnou dopravu využívají především přistěhovalci z Asie. Metro bylo oficiálně uvedeno do provozu 9. 9. 2009. Jeho největší část, z celkové délky 52 km, funguje nad zemí, a ve staré části Dubaje pod zemí. Všechny zastávky a vlaky jsou plně klimatizované. Mezi zastávkami metra a důležitými místy funguje kyvadlová autobusová doprava.
V rámci městských částí Dubai Marina, Jumeirah, Umm Suqeim a Al Sufouh můžete využívat novou moderní tramvaj. Populární jsou i velké vodní taxíky, které mají zastávku v Dubai Marina, na palmovém ostrově Palm Jumeirah, v městské části Business Bay (Downtown) a na březích zátoky Dubai Creek.
V Dubaji a v Abu Dhabi jsou dostupné i přepravní služby UBER a Careem. Stačí si stáhnout aplikace a mít registrovanou platnou kreditní kartu.

Koupání a pláže

V Emirátech se setkáte se třemi kategoriemi pláží: soukromé hotelové, veřejné placené a veřejné neplacené. Soukromé hotelové pláže mají plážové rezorty a jsou přístupné pouze hostům hotelu nebo hostům z městských hotelů, které mají smlouvu s některým z plážových resortů.
Veřejné placené a neplacené pláže využívají hosté městských hotelů. Městské hotely zajišťují většinou jednou denně obousměrný transfer na jednu z pláží. Na pláži je možné si zapůjčit lehátka, slunečníky a ručníky (za poplatek). Největší veřejná pláž v Dubai Marina je navíc vybavena sportovišti, šatnami, skříňkami a sprchami.

Fotografování

Běžné fotografování je akceptováno. Neměli byste fotografovat muslimské ženy, paláce, vládní instituce, vojenské a průmyslové objekty. Fotografovat místní muže a děti byste měli jen s jejich svolením.

Telefonování, Roaming a Internet

Mobilní signál je prakticky na celém území SAE. V Emirátech fungují dva státní telekomunikační operátoři, Etisalat (celé SAE) a du (pouze v Dubaji). Telefonické hovory z pevné linky na pevnou linku jsou v rámci jednoho emirátu zdarma. Hovory do ciziny se platí. Nejvhodnější je telefonovat mezi 21:00–06:00 hodinou, kdy je tarif nejlevnější. Telefonování z hotelu je kromě místních hovorů poměrně drahé. Čeští mobilní operátoři mají s místními operátory podepsané roamingové smlouvy. Tarify si prověřte u svého operátora.

Nákupy

Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří mezi nejpopulárnější nákupní destinace světa. Najdete zde nespočet nákupních center a téměř každou značku, na kterou si vzpomenete. Největším nákupním centrem světa je The Dubai Mall. Mezi další populární nákupní centra patří Mall of the Emirates a Marina Mall v Dubaji a Yas Mall, Abu Dhabi Mall a Marina Mall v Abu Dhabi.

Nezapomenutelným zážitkem je návštěva dubajského zlatého bazaru, kde se denně prodá přibližně 1 tuna zlatých šperků. Najdete zde množství orientálních výrobků ze zemí Blízkého východu a z jižní Asie.

Bezpečnost

Spojené arabské emiráty patří mezi nejbezpečnější země světa. Z důvodu přísných trestů a efektivní policii se Emiráty těší velmi nízké kriminalitě. V roce 2017 byly Emiráty po Finsku prohlášeny za druhou nejbezpečnější zemi světa (World Economic Forum).

Zastupitelský úřad pro SAE

Velvyslanectví České republiky v SAE
Embassy of the Czech Republic
Marina Village, Villa A09
Breakwater Area, P.O.Box 27009, Abu Dhabi, Spojené Arabské Emiráty
Tel: +971 2 678 2800
Fax: +971 2 679 5716
Nouzová linka: +971 50 662 8920
Email: abudhabi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/abudhabi
Pracovní doba: neděle - středa 09:00 až 16:00, čtvrtek 09:00 - 15:00

Proč cestovat do Emirátů? Proč cestovat do Emirátů? Emiráty jsou jednou z nejlepších turistických destinací světa. Více informací o SAE, které by vás mohly inspirovat.
Jak si správně vybrat? Jak si správně vybrat? Užitečné rady a doporučení, které Vám mohou pomoci s výběrem vaší dovolené ve Spojených Arabských Emirátech.
Proč cestovat s eDubai.cz? Proč cestovat s eDubai.cz? Jsme největší cestovní kancelář v České republice a na Slovensku, která se specializuje na Spojené arabské emiráty (SAE).
Počasí Počasí Jaké je počasí v Dubaji? Kdy a ve kterých měsících je nejlepší cestovat do Emirátů?
Ramadán Ramadán Co je Ramadán? Ovlivní Vás během dovolené?
Všeobecné smluvní podmínky Všeobecné smluvní podmínky Všeobecné smluvní podmínky účasti na zájezdech cestovní kanceláře DUBTOUR, s.r.o.
Garanční list Garanční list
nahoru
OK
Tyto webové stránky používají soubory cookie, pro zlepšení kvality našich služeb. Více informací
Souhlasím
PAGE IS OK